Słownik zalążek co to znaczy.
Definicja Zalążek. Co znaczy roślin nasiennych. Powstaje ze szczególnej tkanki twórczej, która.

Czy przydatne?

Definicja Zalążek

Definicja z ang. ovule, z niem. Samenanlage.

Co to znaczy ZALĄŻEK: Zalążek - kobiecy organ rozmnażania charakterystyczny dla roślin nasiennych. Powstaje ze szczególnej tkanki twórczej, która tworzy łożysko (placenta). Jest on zwykle kształtu owalnego. Do wspomnianego łożyka przymocowuje się za pomocą sznureczka (funiculus), poprzez który wnikają do niego wiązki przewodzące. W zalążku rozróżniamy osłonkę (integumenta), ośrodek (nucellus) i woreczek zalążkowy U nagonasiennych (nagozalążkowych) powstaje na wzgórku merystematycznym w kącie łuski nasiennej albo na brzegu megasporofilu (u sagowców). U okrytozalążkowych powstaje na wewnętrznej stronie owocolistków (carpellae) tworzących słupek (pistillum) a więc w zalążni. Liczba zalążków w zalążni może być różna i jest charakterystyczna dla danego gatunku rośliny. Przykładowo u pszenicy jest jeden zalążek, u fasoli kilka albo kilkanaście, a u maku lekarskiego kilkaset. W obrębie owocolistka zalążki mogą być umieszczone w różny sposób: marginalnie - na brzegach zrastających się owocolistków laminarnie - na powierzchni owocolistków W obrębie zalążni zalążki mogą być osadzone

Definicja Zaraza ziemniaczana:
Co to jest Zaraza ziemniaczana – dolegliwość ziemniaków, której powodem jest grzyb z klasy Oomycetes. Skutkuje ona wielkie utraty gospodarcze ZALĄŻEK.
Definicja Zespół roślinności:
Co to jest asocjacja roślinna, fitoasocjacja) – podstawowa jednostka systematyki fitosocjologicznej, naturalne zbiorowisko roślinne o charakterystycznym, ustalonym składzie gatunkowym i swoistej kombinacji ZALĄŻEK.
Definicja Założenia teorii Darwina:
Co to jest dziele O stworzeniu gatunków przedstawił teorię doboru naturalnego - przeżywania organizmów najlepiej przystosowanych do walki o byt. W pracy tej podał sporo przykładów przemawiających za istnieniem ZALĄŻEK.
Definicja Ziarnistości Birbecka:
Co to jest ziarna) Birbecka (z angielskiego: Birbeck's granules), zwane również ciałkami X lub ziarnistościami Langerhansa, są charakterystycznymi elementami, wyróżniającymi komórki Langerhansa spośród innych ZALĄŻEK.

Czym jest Zalążek znaczenie w Słownik biologia Z .

  • Dodano:
  • Autor: