Słownik zalążek co to znaczy.
Definicja Zalążek. Co znaczy roślin nasiennych. Powstaje ze szczególnej tkanki twórczej, która.

Czy przydatne?

Definicja Zalążek

Definicja z ang. ovule, z niem. Samenanlage.

Co to znaczy ZALĄŻEK: Zalążek - kobiecy organ rozmnażania charakterystyczny dla roślin nasiennych. Powstaje ze szczególnej tkanki twórczej, która tworzy łożysko (placenta). Jest on zwykle kształtu owalnego. Do wspomnianego łożyka przymocowuje się za pomocą sznureczka (funiculus), poprzez który wnikają do niego wiązki przewodzące. W zalążku rozróżniamy osłonkę (integumenta), ośrodek (nucellus) i woreczek zalążkowy U nagonasiennych (nagozalążkowych) powstaje na wzgórku merystematycznym w kącie łuski nasiennej albo na brzegu megasporofilu (u sagowców). U okrytozalążkowych powstaje na wewnętrznej stronie owocolistków (carpellae) tworzących słupek (pistillum) a więc w zalążni. Liczba zalążków w zalążni może być różna i jest charakterystyczna dla danego gatunku rośliny. Przykładowo u pszenicy jest jeden zalążek, u fasoli kilka albo kilkanaście, a u maku lekarskiego kilkaset. W obrębie owocolistka zalążki mogą być umieszczone w różny sposób: marginalnie - na brzegach zrastających się owocolistków laminarnie - na powierzchni owocolistków W obrębie zalążni zalążki mogą być osadzone

Definicja Zapłodnienie Podwójne:
Co to jest podwójne - spotyka się u roślin okrytonasiennych. Bazuje na wprowadzeniu do woreczka zalążkowego (poprzez łagiewkę pyłkową) dwóch komórek plemnikowych: jedna z nich łączy się z komórką jajową zalążek.
Definicja Zakaźne Encefalopatie Gąbczaste:
Co to jest encefalopatie gąbczaste, TSE (z angielskiego: Transmissible spongiform encephalopathies) nazywane regularnie chorobami spowodowanymi poprzez priony - ogół chorób zakaźnych ludzi i zwierząt zalążek.
Definicja Ziarnistości Birbecka:
Co to jest ziarna) Birbecka (z angielskiego: Birbeck's granules), zwane również ciałkami X lub ziarnistościami Langerhansa, są charakterystycznymi elementami, wyróżniającymi komórki Langerhansa spośród innych zalążek.
Definicja Zapadka Mullera:
Co to jest najniższa liczba szkodliwych mutacji w populacji rozmnażającej się bezpłciowo może tylko wzrastać. Można ją zinterpretować na przykładzie rozwielitek, gdzie z dziesięciu jedna jest tylko wolna od zalążek.

Czym jest Zalążek znaczenie w Słownik biologia Z .

  • Dodano:
  • Autor: