Słownik AMERYK co to znaczy.
Słownik AMERYK. Co znaczy 95, m.at. 243,06u, ekipa ↑ aktynowców. Otrzymany sztucznie (izotop 241Am.

Czy przydatne?

Definicja AMERYK

Co to znaczy ameryk: znak Am, (z łacinyAmericium), pierwiastek chem., metal, Z = 95, m.at. 243,06u, ekipa ↑ aktynowców. Otrzymany sztucznie (izotop 241Am) w 1944 r. poprzez G.T. Seaborga, L.O. Morgana, R.A. Jamesa i A. Ghiorso w rezultacie bombardowania izotopu plutonu 239Pu neutronami. Czysty metal otrzymano w 1951 r. poprzez redukcję fluorku AmF3 barem w temp. 1100°C. A. jest pierwiastkiem promieniotwórczym; najdłużej żyjący izotop 243Am (τ1/2 = 7370 lat). W przyrodzie nie występuje. A. jest srebrzystobiały, kowalny i ciągliwy; t.t. 994°C, t.w. 2607°C, gęstość 13,7g·cm-3. Konfiguracja elektronów walencyjnych atomów ameryku: 5f77s2; w związkach występuje na II, III (najtrwalszy), IV, V i VI stopniu utlenienia (w roztworach wodnych tworzy barwne jony, na przykład: Am3+ - różowy, Am4+ - żółtoczerwony, AmO22+ - żółtobrunatny, AmO22+ - czerwonobrunatny). A. jest pierwiastkiem reaktywnym; na powietrzu matowieje w skutek utleniania; reaguje z wodorem tworząc wodorek AmH3. Rozkłada wodę ( -2,48V); roztwarza się w kwasach i wypiera z nich wodór. Związki zawierające grupę AmO22+ są mocnymi utleniaczami, porównywalnymi do KMnO4. Metal, tlenki (AmO, Am2O3, AmO2 (czarny)) i wodorotlenki mają właściwości zasadowe. Izotop 241Am stosuje się jako źródło promieniowania α w medycynie do leczenia nowotworów tarczycy i w urządzeniach izotopowych i w czujnikach dymu

Definicja ALOTROPIA PIERWIASTKÓW:
Co to jest pierwiastka w formie kilku odmian. Powodem alotropii jest odmienna struktura krystaliczna (na przykład: ↑ węgiel, ↑ fosfor, ↑ siarka) albo różna liczba atomów w cząsteczce (na przykład ↑ tlen ameryk.
Definicja AMFIPROTYCZNOŚĆ:
Co to jest ↑ rozpuszczalnik ameryk.
Definicja AMIDY KWASOWE:
Co to jest karboksylowych, gdzie ekipa OH ekipy karboksylowej została zastąpiona ekipą -NH2 (amidy pierwszorzędowe: R-CONH2) lub ekipą -NHR1 (amidy drugorzędowe: R-CONHR1), lub ekipą -NR1R2 (amidy ameryk.
Definicja ALABASTER:
Co to jest minerał, śnieżnobiała drobnokrystaliczna odmiana ↑ gipsu. Użytkowany w rzeźbiarstwie, budownictwie i modelarstwie ameryk.

Czym jest AMERYK znaczenie w Definicje chemia A .

  • Dodano:
  • Autor: