Słownik AZOT co to znaczy.
Słownik AZOT. Co znaczy Z = 7, m.at. 14,0067u, ekipa ↑ azotowców. Odkryty w 1772 r. poprzez D.

Czy przydatne?

Definicja AZOT

Co to znaczy azot: znak N, (z łaciny Nitrogenium), pierwiastek chem., niemetal, Z = 7, m.at. 14,0067u, ekipa ↑ azotowców. Odkryty w 1772 r. poprzez D. Rutherforda. W przyrodzie występuje w formie wolnej - kluczowy składnik atmosfery ziemskiej; zawartość: 75,1% mas., 78,09% obj. i związanej - ↑ saletra chilijska (sodowa), ↑ saletra indyjska (potasowa) i ↑ białka organizmów żywych (zawartość w organizmie człowieka 3% masy). A. bierze udział w ↑ cyklu azotowym. Azot to bezb. gaz bez smaku i zapachu, trudno rozp. w wodzie; występuje w formie cząsteczki dwuatomowej; t.t. -195.8°C, t.w. -210°C, gęstość 1,25g·dm-3. Konfiguracja elektronów walencyjnych atomów a.: 2s22p3; w związkach występuje na -III, -II, -I, 0, I, II, III, IV i V stopniu utlenienia. Jest bierny chem.; w temp. pokojowej reaguje tylko z litem i berylowcami tworząc azotki; z innymi pierwiastkami reaguje w podwyższonych temp. albo w obecności katalizatorów: z węglem daje ↑ dicyjan (CN)2, z wodorem ↑ amoniak, z tlenem tlenek azotu(II) NO (bezb., trujący). Pośrednio otrzymano tlenki: N2O (↑ gaz rozweselający, bezb.), N2O3, NO2 (brunatno-czerwony, trujący, występujący w normalnych temp. w formie dimeru N2O4), N2O5 (ciekły). Tlenek azotu(IV) NO2 bierze udział w tak zwany ↑ cyklu ozonowym, w atmosferze ziemskiej. A. stosuje się do otrzymywania obojętnej (wolnej od tlenu) atmosfery w trakcie prowadzenia mechanizmów chem. i spawania; napełniania żarówek i jarzeniówek. W przemyśle chem. z a. produkuje się ↑ amoniak, ↑ kwas azotowy(V), azotany(V), azotany(III), azydki, ↑ hydrazynę, ↑ hydroksyloaminę, ↑ nawozy azotowe. Azot otrzymuje się w rezultacie destylacji frakcjonowanej powietrza. Przy podwyższonym ciśnieniu dobrze rozpuszcza się we krwi a po obniżeniu ciśnienia wydziela się w formie pęcherzyków blokujących naczynia krwionośne, co prowadzi do zaburzeń ruchu i straty przytomności (tak zwany dolegliwość kesonowa, występująca czasem u nurków głębinowych)

Definicja ANIELSKI PYŁ:
Co to jest PCP - mocny ↑ halucynogen, wywołuje nagłe ataki furii i skurcze mięśni; silnie toksyczny - upośledza układ immunologiczny azot.
Definicja AKUMULATOR:
Co to jest gdzie substancje zużywane w procesie wytwarzania energii elektrycznej (rozładowania) mogą być odtworzone poprzez przepuszczenie prądu elektrycznego z zewnętrznego źródła w kierunku przeciwnym azot.
Definicja ATRAKTANTY:
Co to jest ↑ feromony azot.
Definicja ANTYPODY OPTYCZNE:
Co to jest związku optycznie czynnego, mające przeciwne konfiguracje (przeciwne ułożenia podstawników wokół centrum albo centrów asymetrii). A.o. mają się do siebie jak element do swojego odbicia lustrzanego azot.

Czym jest AZOT znaczenie w Definicje chemia A .

  • Dodano:
  • Autor: