Słownik CYNK co to znaczy.
Słownik CYNK. Co znaczy 30, m.at. 65,38u, ekipa ↑ cynkowców. Znany od starożytności w formie rud.

Czy przydatne?

Definicja CYNK

Co to znaczy cynk: znak Zn, (z łaciny Zincum), pierwiastek chem., metal, Z = 30, m.at. 65,38u, ekipa ↑ cynkowców. Znany od starożytności w formie rud; czysty metal wytapiano już w średniowieczu. W przyrodzie nie występuje w stanie wolnym; główne minerały: blenda cynkowa (sfaleryt i wurcyt), smitsonit i willemit; zawartość w skorupie ziemskiej: 7·10-3% mas. Zawartość w organizmie człowieka: 3,3·10-3%. C. jest srebrzystoniebieskawy i błyszczący; t.t. 419,58°C, t.w. 907°C, gęstość 7,14g·cm-3. W temp. pokojowej kruchy, w dziedzinie temp. 100÷150°C kowalny, a ponad 200°C ponownie kruchy. Konfiguracja elektronów walencyjnych atomów c. 3d104s2; w związkach występuje na II stopniu utlenienia. C. pasywuje się na powietrzu w temp. pokojowej; w podwyższonej temp. reaguje z tlenem dając ZnO. Suche fluorowce nie reagują z c., zaś w obecności pary wodnej reagują bardzo gwałtownie. C. nie reaguje z wodą ; roztwarza się w kwasach wypierając z nich wodór (z kwasem azotowym(V) daje Zn(NO3)2, H2O i w zależności od stężenia kwasu redukuje anion NO3- do NO2, NO albo NH4+). C. roztwarza się również w zasadach wypierając z nich wodór, powstaje również jon kompleksowy [Zn(OH)4]2-. C. pochłania tlen. Tlenek ZnO i wodorotlenek Zn(OH)2 mają właściwości amfoteryczne. C. stosuje się do produkcji blach (czysty metal), stopów (↑ mosiądze, ↑ tombak), wytwarzania powłok antykorozyjnych na powierzchni innych metali (↑ cynkowanie), ogniw galwanicznych i baterii, w hutnictwie metali szlachetnych (jako reduktor). Związki c. (raczej: (↑ tlenek cynku, chlorek i siarczan(VI)) znalazły wykorzystanie do produkcji farb i lakierów, tworzyw sztucznych, w medycynie i przemyśle włókienniczym. Siarczek c. aktywowany na przykład miedzią wykazuje zdarzenie ↑ fosforescencji. Metaliczny. otrzymuje się poprzez redukcję tlenku c. węglem albo elektrolizę roztworu ZnSO4. Tlenek c. powstaje w trakcie utleniania siarczku: 2ZnS + 3O2 2ZnO + 2SO2. C. jest pierwiastkiem śladowym w organizmach żywych. Niedobór prowadzi do zaburzeń układu kostnego (karłowatość) i płciowego

Definicja CZĄSTECZKA:
Co to jest molekuła) - najmniejsza część związku chem. zachowująca jego właściwości chem. W uproszczony sposób budowę cząsteczki przedstawiają ↑ wzory chemiczne CYNK.
Definicja CHŁODNICA:
Co to jest laboratoryjnej, służy do skraplania par wrzącej cieczy. Ma kształt prostej albo wyprofilowanej rury (na przykład chłodnica kulkowa), wykonanej przeważnie ze szkła, otoczonej albo nieotoczonej CYNK.
Definicja CS:
Co to jest związek chem., użytkowany jako ↑ bojowy środek trujący, działa jako lakrymator (↑ bojowe środki trujące); t.t. 95°C, żółte kryształy słabo rozp. w wodzie CYNK.
Definicja CRAFTS JAMES MASON:
Co to jest 1839-1917) chemik am., opracował z Ch. Friedelem metodę alkilowania pierścieni aromatycznych CYNK.

Czym jest CYNK znaczenie w Definicje chemia C .

  • Dodano:
  • Autor: