Słownik HAFN co to znaczy.
Słownik HAFN. Co znaczy 72, m.at. 178,49u, ekipa ↑ tytanowców. Istnienie h. przewidział w 1913 r. H.

Czy przydatne?

Definicja HAFN

Co to znaczy hafn: znak Hf, (z łaciny Hafnium), pierwiastek chem., metal, Z = 72, m.at. 178,49u, ekipa ↑ tytanowców. Istnienie h. przewidział w 1913 r. H. Moseley opierając się na analizy charakterystycznego promieniowania rentgenowskiego pierwiastków; h. odkryli D. Coster i G.J. von Hevesy w 1922 r. W przyrodzie nie występuje w stanie wolnym, nie tworzy własnych minerałów, aktualny jako domieszka w minerałach ↑ cyrkonu; zawartość w skorupie ziemskiej: 4,5·10-4% mas. H. jest srebrzystobiały, błyszczący, twardy, kowalny, ciągliwy; t.t. 2230°C, t.w. 4600°C, gęstość 13,31g·cm-3. Konfiguracja elektronów walencyjnych atomów h. 5d 26s2; w związkach występuje na II, III, IV stopniu utlenienia. Pasywuje się na powietrzu w temp. pokojowej; sproszkowany spala się samorzutnie do HfO2. W podwyższonej temp. reaguje z fluorowcami, azotem, wodorem, węglem. H. nie reaguje z wodą , nie roztwarza się w kwasach i zasadach, reaguje jedynie z kwasem fluorowodorowym i ↑ wodą królewską. H. pochłania tlen, azot i wodór. Tlenek HfO2 ma właściwości amfoteryczne. H. stosuje się do produkcji prętów ochronnych (sterujących) w reaktorach jądrowych, włókien żarówek i jako bonus uszlachetniający stal (stal żaroodporna i konstrukcyjna, np do budowy łodzi podwodnych). Tlenek hafnu(VI) jest stosowany do wytwarzania szkieł optycznych i jako katalizator w reakcjach org. Otrzymywany poprzez przeprowadzenie cyrkonu i hafnu zawartych w minerałach na przykład w chlorki, a w dalszym ciągu redukcję HfCl4 dzięki magnezu, wapnia albo sodu

Definicja HYDROSFERA:
Co to jest powłoki ziemskiej, do której należą: oceany, morza, rzeki, jeziora, błota, wody podziemne i wilgoć, którą nasiąknięta jest górna część litosfery. Powierzchnia wód stanowi 71% powierzchni Ziemi HAFN.
Definicja HALUCYNOGENY:
Co to jest substancje wywołujące wizje i halucynacje: ↑ LSD, ↑ meskalina, ↑ THC HAFN.
Definicja HIPOTEZA:
Co to jest obserwacji albo wynikach wstępnych doświadczeń (↑ eksperyment) założenie, mające na celu tłumaczenie systemu jakiegoś procesu albo znaczenia jakiegoś zjawiska (raczej przyrodniczego, ale również HAFN.
Definicja HYBRYDYZACJA sp2:
Co to jest orbitalu atomowego typu s i dwu orbitali typu p danego atomu. Na przykład hybrydyzacja orbitalu 2s i dwu orbitali 2p wyjaśnia kształt cząsteczki BCl3 (trójkąt równoboczny) i jonu NO2- (układ kątowy HAFN.

Czym jest HAFN znaczenie w Definicje chemia H .

  • Dodano:
  • Autor: