Słownik HEMOGLOBINA co to znaczy.
Słownik HEMOGLOBINA. Co znaczy się z hemu (barwnik; 4%; ↑ hem) i globiny (białko; 96%); masa.

Czy przydatne?

Definicja HEMOGLOBINA

Co to znaczy hemoglobina: (Hb) - jeden z chromoproteidów (białko złożone), składający się z hemu (barwnik; 4%; ↑ hem) i globiny (białko; 96%); masa cząsteczkowa wynosi około 68000u. H. jest barwnikiem czerwonych ciałek krwi. W organizmach ludzkich i zwierzęcych h. transportuje gazy (na przykład tlen, tlenek węgla(IV)) do i z tkanek. Połączenie z tlenem (jasnoczerwona oksohemoglobina, występująca we krwi tętniczej) powstaje w środowisku bogatym w tlen, a więc w płucach, zaś rozkłada się z wydzieleniem tlenu w otoczeniu ubogim w ten gaz - w tkankach, gdzie natomiast występuje obfitość tlenku węgla(IV), z którym h. tworzy inny kompleks (ciemnoczerwoną karboksyhemoglobinę, występującą we krwi żylnej), rozkładający się w płucach z powstaniem CO2 i hemu

Definicja HOMOLOGI:
Co to jest tak zwany ↑ szereg homologiczny, to oznacza należące do jednego typu (na przykład ↑ alkany, ↑ alkeny, ↑ alkiny). Następne człony szeregu homologicznego różnią się o stały dla niego fragment (na hemoglobina.
Definicja HAS:
Co to jest Hassium), pierwiastek chem., metal, Z = 108, m.at. 265u, ekipa ↑ żelazowców. Otrzymany sztucznie w 1984 r. poprzez P. Armbrustera, G. Munzenberga i współpracowników (izotop 265Hs; w rezultacie hemoglobina.
Definicja HOMOLITYCZNY ROZPAD WIĄZANIA:
Co to jest w trakcie którego para elektronów tworząca to wiązanie zostaje podzielona pomiędzy oba atomy, które były ze sobą połączone. H.r.w. prowadzi do stworzenia ↑ rodników. Odpowiednikiem takiego procesu hemoglobina.
Definicja HETEROCYKLICZNY:
Co to jest cyklicznego (alifatycznego albo aromatycznego), który zawiera w pierścieniu przynajmniej jeden atom pierwiastka innego niż węgiel, na przykład: azot, tlen, siarka. Przykłady związków hemoglobina.

Czym jest HEMOGLOBINA znaczenie w Definicje chemia H .

  • Dodano:
  • Autor: