Słownik HYDROKSYL co to znaczy.
Słownik HYDROKSYL. Co znaczy wiązania łączącego grupę OH z innym atomem (resztą cząsteczki), np. w.

Czy przydatne?

Definicja HYDROKSYL

Co to znaczy hydroksyl: rodnik hydroksylowy ·OH, wytwór ↑homolitycznego rozpadu wiązania łączącego grupę OH z innym atomem (resztą cząsteczki), np. w cząsteczce ↑wody albo ↑alkoholu. Występuje powszechnie w ↑atmosferze; jest zwany czyścicielem troposfery, gdyż reaguje z różnymi zanieczyszczeniami, usuwając np. ↑gazy cieplarniane w rodzaju ↑metanu czy ↑ozonu. W organizmach żywych występuje jako krótko żyjący (τ½≈10-9s), bardzo reaktywny rodnik, potencjalnie bardzo niebezpieczny, gdyż nie jest usuwany drogą reakcji enzymatycznych tak jak ↑nadtlenki. Może uszkadzać praktycznie wszystkie typy związków aktualnych w komórce. H. występuje także w dużej ilości w przestrzeni międzygwiezdnej, gdzie odkryto go opierając się na badań spektroskopowych w 1967 roku. Tworzy tam wysoce rozrzedzone obłoki, co sprawia, iż jest względnie trwały; może jednak reagować między innymi z atomami tlenu, azotu, węgla (z wytworzeniem atomu wodoru i adekwatnie O2, NO, CO) i wodoru (z wytworzeniem H2O i kwantu energii)

Definicja HORMONY PŁCIOWE MĘSKIE:
Co to jest ↑ androgeny HYDROKSYL.
Definicja HYDROKSYKWASY:
Co to jest ogólnym (HO)m-R-(COOH)n, zawierające w cząsteczce co najmniej jedną grupę karboksylową i co najmniej jedną grupę hydroksylową. Na przykład: CH2(OH)COOH - kwas glikolowy; CH3CH(OH)COOH - kwas mlekowy HYDROKSYL.
Definicja HAHN OTTO:
Co to jest fizykochemik niem. W 1938 r. przeprowadził (razem ze Strassmannem) pierwszą reakcję rozczepienia jądra atomowego uranu. W 1944 r. dostał Nagroda Nobla. W monachijskim muzeum (Deutsches Museum HYDROKSYL.
Definicja HYDROLIZA KWASOWA:
Co to jest ↑ hydroliza kationowa HYDROKSYL.

Czym jest HYDROKSYL znaczenie w Definicje chemia H .

  • Dodano:
  • Autor: