Słownik HYDROKSYL co to znaczy.
Słownik HYDROKSYL. Co znaczy wiązania łączącego grupę OH z innym atomem (resztą cząsteczki), np. w.

Czy przydatne?

Definicja HYDROKSYL

Co to znaczy hydroksyl: rodnik hydroksylowy ·OH, wytwór ↑homolitycznego rozpadu wiązania łączącego grupę OH z innym atomem (resztą cząsteczki), np. w cząsteczce ↑wody albo ↑alkoholu. Występuje powszechnie w ↑atmosferze; jest zwany czyścicielem troposfery, gdyż reaguje z różnymi zanieczyszczeniami, usuwając np. ↑gazy cieplarniane w rodzaju ↑metanu czy ↑ozonu. W organizmach żywych występuje jako krótko żyjący (τ½≈10-9s), bardzo reaktywny rodnik, potencjalnie bardzo niebezpieczny, gdyż nie jest usuwany drogą reakcji enzymatycznych tak jak ↑nadtlenki. Może uszkadzać praktycznie wszystkie typy związków aktualnych w komórce. H. występuje także w dużej ilości w przestrzeni międzygwiezdnej, gdzie odkryto go opierając się na badań spektroskopowych w 1967 roku. Tworzy tam wysoce rozrzedzone obłoki, co sprawia, iż jest względnie trwały; może jednak reagować między innymi z atomami tlenu, azotu, węgla (z wytworzeniem atomu wodoru i adekwatnie O2, NO, CO) i wodoru (z wytworzeniem H2O i kwantu energii)

Definicja HISTAMINA:
Co to jest t. 83÷87°C, dobrze rozp. w wodzie; ↑ neuroprzekaźnik uwalniany poprzez uszkodzone tkanki i nerwy w stanie stresu; wywołuje zaburzenia ciśnienia krwi, rumieniec, wzmaga wydzielanie soku żołądkowego hydroksyl.
Definicja HYDRARGILIT:
Co to jest gibbsyt - minerał, Al(OH)3, z ↑ diasporem jest gł. składnikiem ↑ boksytów, użytkowany do otrzymywania ↑ glinu produkcji materiałów ogniotrwałych, farb, materiałów ściernych hydroksyl.
Definicja HORMONY:
Co to jest produkowane, w znikomo małych ilościach, poprzez gruczoły wydzielania wewnętrznego albo tkanki ludzi i zwierząt, wywierają na drodze chemicznej ściśle określone działanie fizjologiczne. Pod względem hydroksyl.
Definicja HOFF JACOBUS HENDRICUS VAN´T:
Co to jest holenderski, prof. uniwersytetów w Amsterdamie, Lipsku, Berlinie. Prace nad ciśnieniem osmotycznym, stereochemią, równowagą chem., dynamiką reakcji chem. Współtwórca krioskopowej i ebulioskopowej hydroksyl.

Czym jest HYDROKSYL znaczenie w Definicje chemia H .

  • Dodano:
  • Autor: