Słownik KALIFORN co to znaczy.
Słownik KALIFORN. Co znaczy Z = 98, m.at. 251,08u, ekipa ↑ aktynowców. Otrzymany sztucznie w 1950 r.

Czy przydatne?

Definicja KALIFORN

Co to znaczy kaliforn: znak Cf, (z łaciny Californium), pierwiastek chem., metal, Z = 98, m.at. 251,08u, ekipa ↑ aktynowców. Otrzymany sztucznie w 1950 r. poprzez G.T.Seaborga, A. Ghiorso, S.G. Thopmsona i K. Streeta (izotop 245Cf; w rezultacie bombardowania izotopu kiuru 242Cm jądrami helu 4He). K. jest pierwiastkiem promieniotwórczym; najdłużej żyjący izotop 251Cf (τ1/2 = 890 lat). W przyrodzie nie występuje; t.t. 900°C, gęstość 5,24g·cm-3. Konfiguracja elektronów walencyjnych atomów k. 5f 107s2; w związkach występuje na II, III i IV stopniu utlenienia (w roztworze wodnym tworzy barwne jony: Cf3+ - różowy, Cf4+ - brunatny). Tworzy tlenki CfO(?), Cf2O3 (żółtawy) i CfO2 i CfX3 X - fluorowce, . Izotop 252Cf jest użytkowany w reaktorach jądrowych jako bardzo wydajne źródło neutronów (1mg izotopu dostarcza 2,4 miliarda neutronów na sekundę)

Definicja KARMEL:
Co to jest produktów rozkładu, cyklizacji, kondensacji i polimeryzacji sacharozy i glukozy pozyskiwana w trakcie ogrzewania w temp. 150÷180°C (mechanizm karmelizacji), o charakterystycznym smaku i brunatnej kaliforn.
Definicja KWAS SZCZAWIOWY:
Co to jest 189°C; pierwszy w szeregu kwasów dikarboksylowych, regularnie występujący w roślinach (na przykład szczaw, rabarbar). Ogrzewany k.s. rozkłada się do kwasu mrówkowego i dwutlenku węgla: HOOC-COOH H kaliforn.
Definicja KWAS SOLNY:
Co to jest kolokwialna nazwa ↑ kwasu chlorowodorowego kaliforn.
Definicja KORTYZON:
Co to jest należący do ↑ steroidów; hormon produkowany poprzez korę nadnerczy; uczestniczy w przemianach węglowodanów, białek, wpływa na przemianę materii; bezb. kryształy, t.t. 220°C. Użytkowany do leczenia kaliforn.

Czym jest KALIFORN znaczenie w Definicje chemia K .

  • Dodano:
  • Autor: