Słownik KIUR co to znaczy.
Słownik KIUR. Co znaczy 96, m.at. 247,07u, ekipa ↑ aktynowców. Otrzymany sztucznie w 1944 r.

Czy przydatne?

Definicja KIUR

Co to znaczy kiur: znak Cm, (z łaciny Curium), pierwiastek chem., metal, Z = 96, m.at. 247,07u, ekipa ↑ aktynowców. Otrzymany sztucznie w 1944 r. poprzez G.T. Seaborga, A. Ghiorso, R.A. James (izotop 242Cm; w rezultacie bombardowania izotopu plutonu 239Pu jądrami helu 4He). K. jest pierwiastkiem silnie promieniotwórczym (1dm3 roztworu zawierającego 7g izotopu 242Cm samorzutnie wrze); najdłużej żyjący izotop 247Cm (τ1/2 = 1,56·107 lat). W przyrodzie nie występuje. K. jest srebrzystobiały, błyszczący i kowalny; t.t. 1350°C, t.w. 3100°C, gęstość 13,3g·cm-3. Konfiguracja elektronów walencyjnych atomów k. 5f 76d17s2; w związkach występuje na II, III i IV stopniu utlenienia (w roztworze wodnym tworzy jony: Cm3+ - bezb., Cm4+ - żółtoczerwony). Na powietrzu utlenia się do białego tlenku Cm2O3. Otrzymano również inne tlenki: CmO i CmO2 (czarny), wodorotlenek Cm(OH)3. K. reaguje z fluorowcami (tworząc CmX3) i azotem (powstaje CmN); . K. stosuje się w bateriach atomowych (źródło prądu w rozrusznikach serca). Metaliczny k. otrzymuje się poprzez redukcję CmF3 parami baru. Nazwany na cześć M. Skłodowskiej Curie i P. Curie

Definicja KONFIGURACJA D/L:
Co to jest zobacz Aneks kiur.
Definicja KWAS FOSFOROWY:
Co to jest ↑ kwas ortofosforowy(V kiur.
Definicja KWAS PALMITYNOWY:
Co to jest Należy do kwasów tłuszczowych (↑ kwasy karboksylowe, ↑ kwasy tłuszczowe). Składnik tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, na przykład łój wołowy zawiera około 28% kwasu palmitynowego. Użytkowany w kiur.
Definicja KWAS ACETYLOOCTOWY:
Co to jest związek org. z gatunku β-ketokwasów (ekipa karbonylowa przy węglu nr 3), wytwór pośredni przemiany tłuszczów w organizmie człowieka. K.a. to ciecz rozp. w wodzie, alkoholu etylowym, eterze dietylowym kiur.

Czym jest KIUR znaczenie w Definicje chemia K .

  • Dodano:
  • Autor: