Słownik KOFEINA co to znaczy.
Słownik KOFEINA. Co znaczy gorzkim smaku, trudno rozp. w zimnej wodzie, dobrze - w gorącej, t.t.

Czy przydatne?

Definicja KOFEINA

Co to znaczy kofeina: teina - ↑ alkaloid, pochodna ↑ puryny; biały proszek, o gorzkim smaku, trudno rozp. w zimnej wodzie, dobrze - w gorącej, t.t. 236°C. W umiarkowanych dawkach 200÷300mg poprawia nastrój, powiększa umiejętności intelektualne, pobudza pracę serca i ośrodkowego układu nerwowego, działa moczopędnie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Większe dawki powodują rozkojarzenie, niepokój, bóle głowy, bezsenność, nudności i biegunkę. Występuje w ziarnach kawy (0,6÷2,8%), liściach herbaty (2÷3,5%), ziarnach kakao i czekoladzie. K. stosuje się jako lek pobudzający przy zatruciach ↑ etanolem i ↑ barbituranami. Alkaloidami o zbliżonej budowie są teobromina i teofilina

Definicja KOLOIDY ODWRACALNE:
Co to jest stanu koagulatu (żelu) mogą być ponownie przeprowadzone w zol - dzięki procesowi peptyzacji. Na przykład: skoagulowany roztwór białka kurzego może być z powrotem przeprowadzony w zol po dodaniu do kofeina.
Definicja KUPRYT:
Co to jest minerał, Cu2O, przezroczysty, barwy ceglastoczerwonej; ruda miedzi kofeina.
Definicja KARBOL:
Co to jest dawna nazwa ↑ fenolu; również kwas karbolowy), nazwa zwyczajowa środków fenolowych stosowanych do dezynfekcji (por. lizol kofeina.
Definicja KOLOIDY HYDROFOBOWE:
Co to jest ośrodku rozpraszającym, których cząstki nie łączą się z cząsteczkami wody albo łączą się z nimi słabo. Typowym przedstawicielem tej ekipy koloidów jest koloidowy zol złota. K.h. są wrażliwe na kofeina.

Czym jest KOFEINA znaczenie w Definicje chemia K .

  • Dodano:
  • Autor: