Słownik MOLIBDEN co to znaczy.
Słownik MOLIBDEN. Co znaczy 42, m.at. 94,95u, ekipa ↑ chromowców. Odkryty poprzez K.W. Scheelego w.

Czy przydatne?

Definicja MOLIBDEN

Co to znaczy molibden: znak Mo, (z łaciny Molybdenum), pierwiastek chem., metal, Z = 42, m.at. 94,95u, ekipa ↑ chromowców. Odkryty poprzez K.W. Scheelego w 1778 r.; czysty metal dostał J. Berzelius w 1817 r. W przyrodzie występuje w formie minerałów, takich jak: molibdenit, molibdyt, wulfenit, powelit; zawartość w skorupie ziemskiej: 1,5·10-4% mas. M. jest srebrzystoszary, błyszczący, twardy i kowalny; t.t. 2620°C, t.w. 4630°C, gęstość 10,22g·cm-3. Konfiguracja elektronów walencyjnych atomów m. 4d55s1; w związkach występuje na stopniach utlenienia od -II do VI (VI - najtrwalszy). M. na powietrzu pasywuje się tlenkiem; w podwyższonej temp. reaguje z tlenem (dając MoO3; znane są także inne tlenki: MoO2, Mo2O5), azotem, fluorowcami, węglem i siarką. Nie reaguje z wodą ; roztwarza się w stężonym kwasie siarkowym(VI) i kwasie fluorowodorowym; w kwasie azotowym(V) pasywuje się tlenkiem. Stapiany z wodorotlenkami litowców wobec utleniaczy przechodzi do roztworu w formie molibdenianów(VI). Molibden pochłania tlen, azot i wodór. Tlenek MoO3 ma właściwości kwasowe; roztwarza się w zasadach tworząc sole kwasu molibdenowego(VI), a po zakwaszeniu roztworu szereg soli kwasów polimolibdenowych(VI) (np. [Mo7O24]6-) albo heteropolimolibdenowych(VI) (na przykład w obecności H3PO4: [PMo12O40]3-). Użytkowany jako bonus wysokogatunkowych stali szczególnych, do wyrobu przedmiotów grzejnych, termopar i elektrod. Związki stosuje się jako katalizatory odsiarczania benzyny i syntez organicznych, pigmenty i smar (MoS2). Metaliczny m. otrzymuje się poprzez redukcję tlenku MoO3 glinem (↑ aluminotermia) albo wodorem; tlenek powstaje w czasie prażenia rud molibdenu. M. jest mikroelementem. W organizmie człowieka uczestniczy w metabolizmie białek; niedomiar i nadmiar wpływa szkodliwie na układ kostny

Definicja MENZURKA:
Co to jest ↑ cylinder miarowy molibden co to jest.
Definicja METALE LEKKIE:
Co to jest metale o gęstości do 4,5g·cm-3. Główne m.l. to: glin, magnez, beryl molibden definicja.
Definicja MAGNEZ:
Co to jest Magnesium), pierwiastek chem., metal, Z = 12, m.at. 24,3050u, ekipa ↑ berylowców. Odkryty poprzez H.B. Davy´ego w 1808 r. W przyrodzie występuje w formie minerałów, takich jak: ↑ oliwin, serpentyn molibden co znaczy.
Definicja METADON:
Co to jest syntetyczny ↑ narkotyk użytkowany w leczeniu heroinizmu (podawany doustnie osłabia konsekwencje działania heroiny). Wstrzyknięty wykazuje działanie identyczne do działania heroiny molibden słownik.

Czym jest MOLIBDEN znaczenie w Definicje chemia M .

  • Dodano:
  • Autor: