Słownik MORFINA co to znaczy.
Słownik MORFINA. Co znaczy bardzo trudno rozp. w wodzie, alkoholu etylowym i eterze etylowym, t.t.

Czy przydatne?

Definicja MORFINA

Co to znaczy morfina: ↑ alkaloid, bezb. błyszczące słupki albo biały proszek bardzo trudno rozp. w wodzie, alkoholu etylowym i eterze etylowym, t.t. 254°C. W małych dawkach minimalizuje odbieralność bodźców przy zachowaniu przytomności, a w większych wywołuje stany euforii, zmęczenie i sen. M. skutkuje obniżenie ciepłoty ciała, zwolnienie oddechu, hamuje ruchy robaczkowe jelit; podawana w trakcie narkozy spowalnia przemianę materii i minimalizuje zapotrzebowanie na tlen. Użytkowana jako mocny lek przeciwbólowy w kamicy nerkowej i chorobach nowotworowych, działa. na ośrodki bólowe kory mózgowej. Stałe używanie prowadzi do narkomani (morfinizmu). Skutkami przedawkowania są ostre zatrucia z wymiotami, śpiączka i nadciśnienie, a nawet zgon (przez porażenie układu oddechowego); dawka śmiertelna: 200÷400 mg. Jako antidotum stosuje się pochodne morfiny o antangonistycznym działaniu. Otrzymana w 1804 r. poprzez niem. aptekarza F. Sertünera, pierwsze kliniczne wykorzystanie w 1818 r. Powszechne podawanie m. jako środka przeciwbólowego żołnierzom w trakcie wojny domowej w Stanach Zjednoczonych (1860-1865) wywołało masowe uzależnienia

Definicja METYL:
Co to jest CH3 w ↑związkach organicznych; 2) rodnik metylowy ·CH3, wytwór ↑homolitycznego rozpadu wiązania łączącego grupę CH3 z innym atomem (resztą cząsteczki), np. w cząsteczkach ↑węglowodorów. Łatwo morfina.
Definicja MESKALINA:
Co to jest alkaloid, pochodna fenyloetyloaminy, bezb. kryształy, t.t. 35°C. M. jest składnikiem pejotlu - wyciągu z echinokaktusa (Anhalonium levinii = Lophophora williamsi). Wywołuje mocne, barwne halucynacje morfina.
Definicja METALE LEKKIE:
Co to jest metale o gęstości do 4,5g·cm-3. Główne m.l. to: glin, magnez, beryl morfina.
Definicja MLEKO WAPIENNE:
Co to jest zawiesina wodorotlenku wapnia Ca(OH)2 w wodzie morfina.

Czym jest MORFINA znaczenie w Definicje chemia M .

  • Dodano:
  • Autor: