Słownik MORFINA co to znaczy.
Słownik MORFINA. Co znaczy bardzo trudno rozp. w wodzie, alkoholu etylowym i eterze etylowym, t.t.

Czy przydatne?

Definicja MORFINA

Co to znaczy morfina: ↑ alkaloid, bezb. błyszczące słupki albo biały proszek bardzo trudno rozp. w wodzie, alkoholu etylowym i eterze etylowym, t.t. 254°C. W małych dawkach minimalizuje odbieralność bodźców przy zachowaniu przytomności, a w większych wywołuje stany euforii, zmęczenie i sen. M. skutkuje obniżenie ciepłoty ciała, zwolnienie oddechu, hamuje ruchy robaczkowe jelit; podawana w trakcie narkozy spowalnia przemianę materii i minimalizuje zapotrzebowanie na tlen. Użytkowana jako mocny lek przeciwbólowy w kamicy nerkowej i chorobach nowotworowych, działa. na ośrodki bólowe kory mózgowej. Stałe używanie prowadzi do narkomani (morfinizmu). Skutkami przedawkowania są ostre zatrucia z wymiotami, śpiączka i nadciśnienie, a nawet zgon (przez porażenie układu oddechowego); dawka śmiertelna: 200÷400 mg. Jako antidotum stosuje się pochodne morfiny o antangonistycznym działaniu. Otrzymana w 1804 r. poprzez niem. aptekarza F. Sertünera, pierwsze kliniczne wykorzystanie w 1818 r. Powszechne podawanie m. jako środka przeciwbólowego żołnierzom w trakcie wojny domowej w Stanach Zjednoczonych (1860-1865) wywołało masowe uzależnienia

Definicja MUSKARYNA:
Co to jest związek chem.; ↑ alkaloid; występuje w muchomorze czerwonym (Amanita muscaria) (0,1÷0,3%). Muskaryna poraża układ nerwowy; 0,3÷0,5 g muskaryny jest dawką śmiertelną dla dorosłego człowieka morfina.
Definicja MIESZANINA:
Co to jest ↑ pierwiastków, ↑ związków chem albo z pierwiastków i związków. Każda mieszanina jest zawsze niejednorodna chemicznie, gdyż jest złożona z różnego rodzaju indywiduów chemicznych, lecz może być morfina.
Definicja MARGARYNA:
Co to jest właściwościach zbliżonych do masła, stanowiący emulsję wody albo odtłuszczonego mleka w mieszaninie tłuszczów (t.t. ~35°C). M. otrzymuje się z tłuszczów ciekłych (nienasyconych) poprzez częściowe morfina.
Definicja MLEKO:
Co to jest mlecznego ssaków; emulsja tłuszczów w roztworze wodnym cukrów, białek (kazeina, albuminy i globuliny), mikroelementów i makroelementów (↑ pierwiastki biogenne; Ca, K, P), witamin (A, E, B1, B2, PP morfina.

Czym jest MORFINA znaczenie w Definicje chemia M .

  • Dodano:
  • Autor: