Słownik NAFTOLE co to znaczy.
Słownik NAFTOLE. Co znaczy naftol (2-hydroksynaftalen). Bezb. substancje krystaliczne o t.t. 280 (α.

Czy przydatne?

Definicja NAFTOLE

Co to znaczy naftole: alkohole aromatyczne, α-naftol (1-hydroksynaftalen) i β-naftol (2-hydroksynaftalen). Bezb. substancje krystaliczne o t.t. 280 (α) i 285 (β) °C, t.w. 96 (α) i 123 (β) °C. Pod wpływem mocnych utleniaczy (na przykład KMnO4) ich cząsteczki ulegają degradacji i powstaje ↑ kwas ftalowy. Reakcja β-naftolu z dwutlenkiem węgla wobec NaOH prowadzi, zależnie od temp. procesu, do kwasu 3-hydroksy-2-naftoesowego (130°C) albo 3-hydroksy-4-naftoesowego (280°C). N. otrzymuje się poprzez stapianie odpowiednich kwasów naftalenosulfonowych z wodorotlenkiem sodu, a stosuje w pierwszej kolejności w przemyśle barwników

Definicja NEUROPRZEKAŹNIK:
Co to jest substancja przenosząca czynniki nerwowe; n. są ↑ acetylocholina, ↑ adrenalina, ↑ histamina, ↑ serotonina, ↑ tlenek azotu(II naftole.
Definicja NACZYNIA MIAROWE:
Co to jest wykorzystywane do odmierzania określonej objętości roztworu. Do odmierzania przybliżonych objętości cieczy służą ↑ cylindry miarowe (menzurki), z kolei do dokładnego odmierzania używa się ↑ pipet naftole.
Definicja NAFTALEN:
Co to jest aromatyczny składający się z dwóch skondensowanych pierścieni benzenowych, wyodrębniany ze smoły węglowej. Tworzy białe, blaszkowate kryształy o charakterystycznym zapachu. Nierozp. w wodzie. Rozp naftole.
Definicja NAWOZY AZOTOWE:
Co to jest zawierające związki azotu, łatwo przyswajalne poprzez rośliny; w zależności od postaci występowania azotu podzielone są na: amonowe (chlorek i siarczan(VI) amonu), amonowo-azotanowe (azotan(V) amonu naftole.

Czym jest NAFTOLE znaczenie w Definicje chemia N .

  • Dodano:
  • Autor: