Słownik NANORURKI co to znaczy.
Słownik NANORURKI. Co znaczy spokrewnione z ↑fullerenami, z którymi tworzą jedną z odmian.

Czy przydatne?

Definicja NANORURKI

Co to znaczy nanorurki: dokładniej n. węglowe albo nanotuby węglowe, struktury spokrewnione z ↑fullerenami, z którymi tworzą jedną z odmian alotropowych (↑alotropia pierwiastków) ↑węgla; cylindryczne ↑makrocząsteczki o ścianach zbudowanych z węglowych "plastrów miodu", podobnych do płaszczyzny ↑grafitu. Powiodło się wytworzyć n. o relacji długości do średnicy nawet 28 mln do 1 (!), co przewyższa wszystkie inne materiały. Znaczy to, iż przy średnicy ok. 1/50000 grubości ludzkiego włosa nanorurka może mieć nawet kilka milimetrów długości. N. charakteryzują się nadzwyczajnie sporą wytrzymałością i nietypowymi właściwościami elektrycznymi, są także dobrymi przewodnikami ciepła. Mogą więc znaleźć sporo zastosowań w elektronice, optyce, nauce o materiałach i nanotechnologii (technologii budowy mikroskopijnych maszyn i urządzeń w skali cząsteczkowej). Są jednak toksyczne, podobnie jak fullereny. N. zostały odkryte już w latach 50. XX wieku (Raduszkiewicz, Łukianowicz, 1952), jednak pierwsze publikacje wyłącznie w języku rosyjskim uszły uwadze społeczności naukowej; struktury te odkryto ponownie dopiero w latach 70. (Oberlin, Endo i Koyama, 1976)

Definicja NUKLEOTYDY:
Co to jest estry fosforanowe(V) ↑ nukleozydów; zbudowane z tak zwany zasad azotowych (zasad purynowych i zasad pirymidynowych), połączonych wiązaniem N-glikozydowym (↑ wiązanie glikozydowe) z cząsteczką cukru nanorurki.
Definicja N:
Co to jest znak ↑ azotu nanorurki.
Definicja NITROZYL:
Co to jest określający ↑ tlenek azotu(II), występujący w formie ↑ liganda w ↑ związkach kompleksowych. Zobacz także ekipy funkcyjne; 2) związek kompleksowy zawierający w cząsteczce tlenek azotu(II) jako ligand nanorurki.
Definicja NITROWANIE:
Co to jest związków org. (węglowodorów nasyconych, aromatycznych, fenoli, aldehydów, ketonów i tak dalej) z kwasem azotowym(V), prowadzone zazwyczaj z użyciem ↑ mieszaniny nitrującej w odpowiednich nanorurki.

Czym jest NANORURKI znaczenie w Definicje chemia N .

  • Dodano:
  • Autor: