Słownik NANORURKI co to znaczy.
Słownik NANORURKI. Co znaczy spokrewnione z ↑fullerenami, z którymi tworzą jedną z odmian.

Czy przydatne?

Definicja NANORURKI

Co to znaczy nanorurki: dokładniej n. węglowe albo nanotuby węglowe, struktury spokrewnione z ↑fullerenami, z którymi tworzą jedną z odmian alotropowych (↑alotropia pierwiastków) ↑węgla; cylindryczne ↑makrocząsteczki o ścianach zbudowanych z węglowych "plastrów miodu", podobnych do płaszczyzny ↑grafitu. Powiodło się wytworzyć n. o relacji długości do średnicy nawet 28 mln do 1 (!), co przewyższa wszystkie inne materiały. Znaczy to, iż przy średnicy ok. 1/50000 grubości ludzkiego włosa nanorurka może mieć nawet kilka milimetrów długości. N. charakteryzują się nadzwyczajnie sporą wytrzymałością i nietypowymi właściwościami elektrycznymi, są także dobrymi przewodnikami ciepła. Mogą więc znaleźć sporo zastosowań w elektronice, optyce, nauce o materiałach i nanotechnologii (technologii budowy mikroskopijnych maszyn i urządzeń w skali cząsteczkowej). Są jednak toksyczne, podobnie jak fullereny. N. zostały odkryte już w latach 50. XX wieku (Raduszkiewicz, Łukianowicz, 1952), jednak pierwsze publikacje wyłącznie w języku rosyjskim uszły uwadze społeczności naukowej; struktury te odkryto ponownie dopiero w latach 70. (Oberlin, Endo i Koyama, 1976)

Definicja NADTLENEK WODORU:
Co to jest zawiera wiązanie -O-O-. Bezb., syropowata ciecz, miesza się z wodą, etanolem i eterem dietylowym, t.t. -0,9°C, t.w. 150°C (wartość szacunkowa), gęstość 1,47g·cm-3. Rozkłada się z wydzieleniem tlenu nanorurki co znaczy.
Definicja NOMENKLATURA CHEMICZNA:
Co to jest zobacz Aneks nanorurki krzyżówka.
Definicja NIEELEKTROLITY:
Co to jest nie przewodzą prądu elektrycznego ani w stanie stopionym, ani w roztworze, co jest wywołane w pierwszej kolejności tym, iż nie dysocjują na jony. Do n. należy przewarzająca część związków org., na nanorurki co to jest.
Definicja NEODYM:
Co to jest Neodymium), pierwiastek chem., metal, Z = 60, m.at. 144,24u, ekipa ↑ lantanowców. Odkryty (z prazeodymem) w 1885 r. poprzez K. von Welsbacha. W przyrodzie występuje w minerałach, takich jak: monacyt nanorurki słownik.

Czym jest NANORURKI znaczenie w Definicje chemia N .

  • Dodano:
  • Autor: