Słownik OPIUM co to znaczy.
Słownik OPIUM. Co znaczy niedojrzałych owoców (makówek) maku lekarskiego (Papaver somniferum.

Czy przydatne?

Definicja OPIUM

Co to znaczy opium: wysuszony sok mleczny otrzymywany gł. poprzez nacięcie niedojrzałych owoców (makówek) maku lekarskiego (Papaver somniferum). Szarobrunatne, kuliste bryłki albo czworokątne płytki, o mocnym, charakterystycznym zapachu i bardzo gorzkim smaku. Zawiera powyżej 20 alkaloidów (gł. morfinę (9÷14%; ↑ morfina), narkotynę (9÷10%), kodeinę (do 1%; ↑ kodeina), tebainę (do 1%), papawerynę (do 1%)). Od XIX wieku jest użytkowane jako lek przeciwbólowy, przeciwskurczowy i uspokajający, a również do otrzymywania czystych alkaloidów

Definicja ORTO:
Co to jest określający wzajemnie położenie 1,2-dwóch podstawników w pochodnych benzenu (w skrócie o-). Położenie 1,2-znaczy, iż podstawniki znajdują się przy sąsiednich atomach węgla w pierścieniu. Na przykład opium.
Definicja OZONKI:
Co to jest przeważnie czerwone albo pomarańczowe) związki Li, Na, K, Rb, Cs, Ca, Sr, Ba powstałe w reakcji danego metalu z ozonem. Ozonki są związkami jonowymi, zawierającymi anion O3- o budowie kątowej opium.
Definicja OKTET ELEKTRONOWY:
Co to jest elektronów na zewnętrznej powłoce atomu odznaczająca się wysoką trwałością energetyczną. Atomy, które posiadają mniej niż 4 elektrony na zewnętrznej powłoce wykazują tendencję do ich oddawania, zaś opium.
Definicja OSM:
Co to jest Osmium), pierwiastek chem., metal, Z = 76, m.at. 190.27u, ekipa ↑ żelazowców. Odkryty poprzez S. Tennanta w 1803 r. W przyrodzie występuje w stanie rodzimym, w stopie z irydem i w minerałach platyny opium.

Czym jest OPIUM znaczenie w Definicje chemia O .

  • Dodano:
  • Autor: