Słownik PODCZERWIEŃ co to znaczy.
Słownik PODCZERWIEŃ. Co znaczy część promieniowania elektromagnetycznego o większych długościach.

Czy przydatne?

Definicja PODCZERWIEŃ

Co to znaczy podczerwień: w skrócie IR (od angielskiego "infrared"), niewidzialna część promieniowania elektromagnetycznego o większych długościach fali (a więc mniejszych energiach kwantów) niż ↑ światło widzialne, zazwyczaj w dziedzinie 10-4÷7,6·10-7m, zwana również promieniowaniem cieplnym. Nazwa p. została wprowadzona poprzez Isaaca Newtona po przeprowadzeniu eksperymentu z rozszczepieniem światła dzięki pryzmatu i pomiaru temp. światła o poszczególnych barwach, wtedy zbadał również temp. pod wiązką o barwie czerwonej. Zdarzenie absorpcji promieniowania podczerwonego i przekształcania go w energię drgań wiązań w cząsteczce używane jest do badania budowy wielu związków chem. i analizy mieszanin, w szczególności org. (tak zwany spektroskopia w podczerwieni). Fakt, iż każde ciało emituje promieniowanie podczerwone, wykorzystano w technice do budowy noktowizorów i mechanizmów termowizyjnych

Definicja PK:
Co to jest ujemna wartość logarytmu dziesiętnego z wartości liczbowej stałej równowagi chemicznej K; pK = -logK podczerwień.
Definicja PROGESTERON:
Co to jest ↑ ginogen; biały proszek, trudno rozp. w wodzie, rozp. w alkoholu etylowym, t.t. 129°C. Użytkowany jako lek u kobiet (dla podtrzymania ciąży, w zaburzeniach miesiączkowania i zaburzeniach czynności podczerwień.
Definicja PARA:
Co to jest określający wzajemnie położenie 1,4-dwóch podstawników w pochodnych benzenu (w skrócie p-). Położenie 1,4-znaczy, iż podstawniki znajdują się przy atomach węgla położonych w pierścieniu naprzeciwko podczerwień.
Definicja PASTY DO ZĘBÓW:
Co to jest zawierające: substancje czyszczące (40÷50% masy; węglan wapnia, wodoroortofosforan(V) wapnia, węglan magnezu, tlenek krzemu(IV) - krzemionka koloidalna), substancje zmiękczające (gliceryna, sorbitol podczerwień.

Czym jest PODCZERWIEŃ znaczenie w Definicje chemia P .

  • Dodano:
  • Autor: