Słownik ROD co to znaczy.
Słownik ROD. Co znaczy 45, m.at. 102,90550u, ekipa ↑ kobaltowców. Odkryty (z palladem) w 1803 r.

Czy przydatne?

Definicja ROD

Co to znaczy rod: znak Rh, (z łaciny Rhodium), pierwiastek chem., metal, Z = 45, m.at. 102,90550u, ekipa ↑ kobaltowców. Odkryty (z palladem) w 1803 r. poprzez W. Wollastona. W przyrodzie występuje w stanie rodzimym w stopach z platyną, towarzyszy minerałom ↑ złota; zawartość w skorupie ziemskiej: 10-7% mas. R. jest srebrzystobiały z połyskiem, twardy, kowalny i ciągliwy; t.t. 1963°C, t.w. 3730°C, gęstość 12,44g·cm-3. Konfiguracja elektronów walencyjnych atomów r. 4d85s1; w związkach występuje na stopniach utlenienia od -I do VI; najtrwalszy stopień: III. R. jest odporny chem.; silnie ogrzany i sproszkowany reaguje z fluorem i chlorem (powstają RhX3) i tlenem (Rh2O3); nie reaguje z wodą, kwasami ( = 0,758V) i wodą królewską; roztwarza się na gorąco w stężonym kwasie siarkowym(VI), mieszaninie stężonego HCl i NaClO3 I w trakcie stapiania z Na2O2, NaHSO4 albo K2S2O7. R. pochłania tlen i wodór. Otrzymywany jako wytwór uboczny w trakcie otrzymywania platyny. Użytkowany w formie stopów do otrzymywania termoelementów, przekaźników telefonicznych, narzędzi chirurgicznych, tygli żaroodpornych i katalizatorów; do galwanicznego powlekania innych metali (Ag, Cu, Ni) i do wyrobu reflektorów i wysokiej klasy zwierciadeł

Definicja Rn:
Co to jest znak ↑ radonu rod.
Definicja REAKCJE SELEKTYWNE:
Co to jest w ustalonym kierunku, tzn. kierujące do otrzymania tylko jednego produktu z kilku możliwych, zachodzące z wykorzystaniem tylko jednego substratu z kilku dostępnych albo przebiegające w ustalonym rod.
Definicja ROZSZCZEPIENIE JĄDER ATOMOWYCH:
Co to jest ciężkich (o bardzo dużej liczbie ↑ nukleonów) jąder atomowych na kilka fragmentów (zazwyczaj dwa); następuje samorzutnie, po pochłonięciu ↑ neutronów albo kwantów promieniowania γ (↑ promienie γ). R rod.
Definicja ROZPAD HOMOLITYCZNY:
Co to jest ↑ homolityczny rozpad wiązania rod.

Czym jest ROD znaczenie w Definicje chemia R .

  • Dodano:
  • Autor: