Słownik STRONT co to znaczy.
Słownik STRONT. Co znaczy 38, m.at. 87,62u, ekipa ↑ berylowców. Odkryty poprzez A. Crawforda w 1790.

Czy przydatne?

Definicja STRONT

Co to znaczy stront: znak Sr, (z łaciny Stronium), pierwiastek chem., metal, Z = 38, m.at. 87,62u, ekipa ↑ berylowców. Odkryty poprzez A. Crawforda w 1790 r., czysty metal dostał H. Davy w 1808 r. W przyrodzie występuje w formie minerałów stroncjanitu i celestynu; zawartość w skorupie ziemskiej: 4·10-2% mas. Zawartość w organizmie człowieka 2·10-4% masy. S. występuje w trzech odmianach alotropowych (↑ alotropia pierwiastków); jest srebrzystobiały z połyskiem, miękki, na powietrzu pokrywa się nalotem. Konfiguracja elektronów walencyjnych atomów strontu 5s2; w związkach występuje na II stopniu utlenienia; t.t. 769°C, t.w. 1382°C, gęstość 2,63g·cm-3. S. barwi płomień na karminowoczerwono. Czynny chem.; na powietrzu utlenia się do tlenku SrO i nadtlenku SrO2, rozdrobniony zapala się samorzutnie i tworzy dodatkowo azotek strontu Sr3N2. Reaguje także z fluorowcami, węglem, fosforem i wodorem. Rozp. w ciekłym amoniaku dając roztwór o bardzo wysokim przewodnictwie elektrycznym. Rozkłada wodę

Definicja ŚRODKI DO FARBOWANIA I ROZJAŚNIANIA WŁOSÓW:
Co to jest użytkowane do trwałego (farby) albo nietrwałego (szampony) barwienia włosów na dowolny kolor; odznacza się: farby roślinne (henna i basma zawierające barwniki naturalne), farby utleniające (zawierają stront.
Definicja SOMAN:
Co to jest związek chem. z gatunku estrów kwasów fosforoorg., użytkowany jako ↑ bojowy środek trujący o działaniu paralityczno-drgawkowym; bezb. ciecz, hydrolizująca w wodzie stront.
Definicja SMAR:
Co to jest substancja użytkowana w celu pomniejszenia tarcia (na przykład wazelina, olej stront.
Definicja SUROWCE MINERALNE:
Co to jest przyrodzie substancje, otrzymywane w celu zastosowania ich potencjału energetycznego (surowce energetyczne) albo przetworzenia w inne substancje i dobra materialne (surowce metaliczne, chem., skalne stront.

Czym jest STRONT znaczenie w Definicje chemia S .

  • Dodano:
  • Autor: