Słownik TŁUSZCZE co to znaczy.
Słownik TŁUSZCZE. Co znaczy karboksylowych, zwanych regularnie kwasami tłuszczowymi. T. powszechnie.

Czy przydatne?

Definicja TŁUSZCZE

Co to znaczy tłuszcze: estry alkoholi wielowodorotlenowych i wyższych ↑ kwasów karboksylowych, zwanych regularnie kwasami tłuszczowymi. T. powszechnie występujące w przyrodzie są glicerydami, a więc estrami ↑ gliceryny. Z uwagi na wysokie ciepło spalania pełnią w przyrodzie funkcję materiałów zapasowych. Kwasy tłuszczowe mogą mieć łańcuchy nasycone (stanowią przewarzająca część w tłuszczach zwierzęcych) albo nienasycone (w t. roślinnych); z uwagi na to t. zwierzęce mają zazwyczaj stałą konsystencję w temp. pokojowej (do wyjątków należy tran wielorybi). Przyjmuje się aktualnie, iż nienasycone kwasy tłuszczowe wywierają korzystny wpływ na zdrowie, sprzyjając obniżeniu poziomu "złego" cholesterolu. Najpowszechniej występującymi kwasami tłuszczowymi są: palmitynowy (C16, nasycony), stearynowy (C18, nasycony) i oleinowy (C18, nienasycony). Jako estry t. ulegają większości reakcji charakterystycznych dla tej klasy związków, na przykład ↑ transestryfikacji, a również mającej spore znaczenie ↑ reakcji zmydlania, prowadzącej do otrzymania mydeł. T. zawierające łańcuchy nienasycone ulegają także reakcji uwodornienia, dzięki której z ciekłych olejów roślinnych otrzymuje się t. stały - ↑ margarynę

Definicja TRĄD CYNOWY:
Co to jest cynowa. Mechanizm przejścia cyny β w cynę α zachodzący w temp. niższych niż 13,3°C i katalizowany poprzez kryształy cyny α. W temp. 0÷13,3°C przemiana jest bardzo wolna, poniżej 0°C przebiega tłuszcze co to jest.
Definicja TLENEK NIEMETALU:
Co to jest dwuskładnikowy związek niemetalu z tlenem tłuszcze definicja.
Definicja TRUCIZNA:
Co to jest substancja, która nawet w małej dawce działa szkodliwie na organizm żywy powodując jego uszkodzenie albo zgon (na przykład KCN, BaCl2, (CH3)2Hg tłuszcze co znaczy.
Definicja TNT:
Co to jest ↑2,4,6-trinitrotoluen tłuszcze słownik.

Czym jest TŁUSZCZE znaczenie w Definicje chemia T .

  • Dodano:
  • Autor: