Słownik WITAMINY co to znaczy.
Słownik WITAMINY. Co znaczy naturalnego albo pozyskiwana syntetycznie. Witaminy są konieczne do.

Czy przydatne?

Definicja WITAMINY

Co to znaczy witaminy: ekipa związków chem. o różnorodnej budowie, pochodzenia naturalnego albo pozyskiwana syntetycznie. Witaminy są konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmów. Organizm człowieka nie wytwarza witamin, dlatego pobiera je z pokarmem (w formie ↑ prowitamin) albo jako gotowe preparaty farmaceutyczne. Brak (awitaminoza), niedobór (hipowitaminoza) albo nadmiar (hiperwitaminoza) przyczyniają się do stworzenia wielu groźnych stanów chorobowych. Substancjami wykazującymi działanie przeciwne do witamin są ↑ antywitaminy. W 1913 r. Polak K. Funk wydzielił pierwszą witaminę - ↑ witaminę B1; on także wprowadził nazwę "wit." (złożenie słów: z łaciny vita - życie i amina - wit. B1 zawiera grupę aminową)

Definicja WITAMINA b12:
Co to jest kobalamina - czerwone, igłowe kryształy, trudno rozp. w wodzie, rozp. w etanolu, t.t. 220°C z rozkładem. Występuje w wątrobie. Dobowe zapotrzebowanie wynosi 1·10-6÷5·10-6g. Niedobór skutkuje anemię witaminy.
Definicja WITAMINA b5:
Co to jest ↑ peptyd; żółtawa, oleista ciecz, rozp. w wodzie, nierozp. w alkoholu etylowym; trwała tylko w roztworach obojętnych. Występuje w drożdżach, mleku, żółtku jaj, mięsie, wątrobie i jarzynach. W witaminy.
Definicja WYBUCH:
Co to jest reakcja chem., która przebiega z sporą szybkością i z wydzielaniem dużej ilości gazów, a tym samym ze wzrostem ciśnienia, co skutkuje stworzenie fali uderzeniowej mogącej powodować zniszczenia na witaminy.
Definicja WURCYT:
Co to jest minerał, ZnS (krystalizuje w układzie heksagonalnym witaminy.

Czym jest WITAMINY znaczenie w Definicje chemia W .

  • Dodano:
  • Autor: