Słownik WŁÓKNA co to znaczy.
Słownik WŁÓKNA. Co znaczy szeregów bardzo wydłużonych komórek (sklerenchymatycznych) o grubych.

Czy przydatne?

Definicja WŁÓKNA

Co to znaczy włókna: 1) W. naturalne, a więc w. roślinne, twory zbudowane z szeregów bardzo wydłużonych komórek (sklerenchymatycznych) o grubych ściankach. W tkankach roślinnych w. tworzą pasma i wiązki, pełniąc rolę wzmacniającą. W. odpowiednich gatunków roślin są używane do skręcania nici i wyrobu tkanin (↑ bawełna, ↑ len). 2) W. zwierzęce: w. pozyskiwane między innymi z kokonów jedwabników (jedwab naturalny, sklejone włókienka fibroinowe) i okryw włosowych (wełna) owiec, wielbłądów, lam, alpak, wigoni, kóz (gł. kaszmirskich i angorskich) i królików angorskich. W. zwierzęce składają się w przeważającej części z keratyny, białka wchodzącego także w skład naskórka, paznokci, kopyt, rogów i piór. 3) W. sztuczne: substancje wielkocząsteczkowe, których makrocząsteczki łączą się ze sobą dzięki różnorodnym oddziaływaniom i tworzą długie pasma. Wytwarzane są zazwyczaj z adekwatnie obrabianych roztworów polimerów

Definicja WAPIENNIK:
Co to jest piec użytkowany do wypalania ↑ wapieni w celu otrzymania ↑ wapna palonego włókna.
Definicja WYPEŁNIACZ:
Co to jest do tworzyw sztucznych czy gumy, zazwyczaj w celu odpowiedniego zmodyfikowania ich właściwości, takich jak trwałość, wytrzymałość na rozciąganie, ścieranie i tym podobne Do popularnych w. należą włókna.
Definicja WODY MINERALNE:
Co to jest występujące w przyrodzie, pozyskiwane z różnego rodzaju ujęć i źródeł z podwyższoną zawartością rozpuszczonych w nich soli mineralnych. W zależności od źródła pochodzenia woda mineralna może być włókna.
Definicja WĘGIEL KAMIENNY:
Co to jest zawierająca 80÷95% C, 4÷5,5% H, 3÷13% O, 1,4÷1,8% N, 2÷6% S i 3÷6% popiołu. W.k. powstawał między innymi około 350 do 270 mln lat temu (moment karboński) w rezultacie przemian szczątków roślinnych włókna.

Czym jest WŁÓKNA znaczenie w Definicje chemia W .

  • Dodano:
  • Autor: