Słownik WŁÓKNA co to znaczy.
Słownik WŁÓKNA. Co znaczy szeregów bardzo wydłużonych komórek (sklerenchymatycznych) o grubych.

Czy przydatne?

Definicja WŁÓKNA

Co to znaczy włókna: 1) W. naturalne, a więc w. roślinne, twory zbudowane z szeregów bardzo wydłużonych komórek (sklerenchymatycznych) o grubych ściankach. W tkankach roślinnych w. tworzą pasma i wiązki, pełniąc rolę wzmacniającą. W. odpowiednich gatunków roślin są używane do skręcania nici i wyrobu tkanin (↑ bawełna, ↑ len). 2) W. zwierzęce: w. pozyskiwane między innymi z kokonów jedwabników (jedwab naturalny, sklejone włókienka fibroinowe) i okryw włosowych (wełna) owiec, wielbłądów, lam, alpak, wigoni, kóz (gł. kaszmirskich i angorskich) i królików angorskich. W. zwierzęce składają się w przeważającej części z keratyny, białka wchodzącego także w skład naskórka, paznokci, kopyt, rogów i piór. 3) W. sztuczne: substancje wielkocząsteczkowe, których makrocząsteczki łączą się ze sobą dzięki różnorodnym oddziaływaniom i tworzą długie pasma. Wytwarzane są zazwyczaj z adekwatnie obrabianych roztworów polimerów

Definicja WZÓR SZKIELETOWY:
Co to jest wzór przedstawiający budowę cząsteczki uwzględniając jedynie szkielet węglowy i ↑ wzory grupowe ↑ grup funkcyjnych, np włókna.
Definicja WIELOCUKRY:
Co to jest ↑ polisacharydy włókna.
Definicja WĘGLOWODORY NIENASYCONE:
Co to jest których cząsteczki zawierają wiązania wielokrotne węgiel-węgiel (podwójne albo potrójne lub i jedne, i drugie). Węglowodory nienasycone z jednym wiązaniem podwójnym to ↑ alkeny (CnH2n); z jednym włókna.
Definicja WYBUCH:
Co to jest reakcja chem., która przebiega z sporą szybkością i z wydzielaniem dużej ilości gazów, a tym samym ze wzrostem ciśnienia, co skutkuje stworzenie fali uderzeniowej mogącej powodować zniszczenia na włókna.

Czym jest WŁÓKNA znaczenie w Definicje chemia W .

  • Dodano:
  • Autor: