Słownik ZŁOTO co to znaczy.
Słownik ZŁOTO. Co znaczy m.at. 196,9665u, ekipa ↑ miedziowców. Znane od starożytności (3500 lat.

Czy przydatne?

Definicja ZŁOTO

Co to znaczy złoto: znak Au, (z łaciny Aurum), pierwiastek chem., metal, Z = 79, m.at. 196,9665u, ekipa ↑ miedziowców. Znane od starożytności (3500 lat przed naszą erą). W przyrodzie występuje w formie rodzimej, w stopach ze srebrem, miedzią i platyną i w minerałach, takich jak: kalaweryt i sylwanit; zawartość w skorupie ziemskiej: 4·10-7% mas. Złoto jest jasnożółte, błyszczące, bardzo miękkie, kowalne (w rezultacie walcowania otrzymuje się półprzezroczyste zielonkawe folie o grubości 0,0001 mm) i ciągliwe (z 1g złota można wyciągnąć drut o długości około 2,5km). Konfiguracja elektronów walencyjnych atomów złota: 5d106s1; w związkach występuje gł. na I, III stopniu utlenienia (inne nietypowe to V i VII obecne adekwatnie w AuF5 i AuF7); t.t. 1064°C, t.w. 3080°C, gęstość 19,3g·cm-3. Złoto jest odporne na działanie powietrza, kwasów i zasad ; reaguje tylko z mocnymi środkami utleniającymi (mieszaniny stężonych kwasów: H2SO4 + HMnO4, H2SO4 + HNO3 i ↑ woda królewska - powstają: kwas tetrachlorozłotowy(III) HAuCl4, NO, H2O), z roztworami cyjanków litowców w obecności tlenu (powstają aniony kompleksowe [Au(CN)2]-) i w formie sproszkowanej z chlorem w podwyższonej temp. (powstaje AuCl3). Z rtęcią tworzy stop (↑ amalgamat). Metal, tlenek Au2O3 i wodorotlenek Au(OH)3 mają właściwości amfoteryczne. Z. w formie stopów z Ag, Cu, Pt stosuje się do wyrobu monet, biżuterii (zawartość z. podaje się w karatach), wzorców, przyrządów dokładnych i optycznych, w stomatologii, elektrotechnice i elektronice. Z. w formie koloidalnej (↑ koloidy) - purpura Kasjusza - stosuje się do barwienia szkła i porcelany. Związki złota stosuje się w fotografii i medycynie (leczenie nowotworów i chorób reumatycznych). Z. otrzymuje się ze skał złotonośnych sposobami: mechaniczną, cyjankową, rtęciową (amalgamacji) i chlorowania

Definicja ZWIĄZKI SANDWICZOWE:
Co to jest ↑ metaloceny złoto.
Definicja ZWIĄZEK JONOWY:
Co to jest zbudowany nie z odrębnych cząsteczek, ale z jonów, na przykład NaCl, KCl, CaCl2. W związku chem., jakim jest NaCl, na 1 jon Cl- przypada 1 jon Na+. Każdy jon sodu otoczony jest poprzez 6 jednakowo złoto.
Definicja ZACZADZENIE:
Co to jest węgla(II). Wywołane tym, iż hemoglobina tworzy z CO bardziej trwały kompleks Hb-CO (karbohemoglobina) niż z tlenem (oksyhemoglobina) i dwutlenkiem węgla (karboksyhemoglobina), poprzez co zakłócony złoto.
Definicja ZARAZA CYNOWA:
Co to jest ↑ trąd cynowy złoto.

Czym jest ZŁOTO znaczenie w Definicje chemia Z .

  • Dodano:
  • Autor: