Słownik lizosom co to znaczy.
Definicja Lizosom. Co znaczy enzymy rozkładające białka, kwasy nukleinowe, węglowodany i tłuszcze.

Czy przydatne?

Definicja Lizosom

Definicja z ang. lysosome, z niem. Lysosom.

Co to znaczy LIZOSOM: Lizosom - niewielkie (0,05-0,5 μm) pęcherzyki zawierające enzymy rozkładające białka, kwasy nukleinowe, węglowodany i tłuszcze. Łącznie w lizosomach jest aktualnych około 40 hydrolaz W lizosomie zachodzi nie tylko mechanizm trawienia komórkowego wchłoniętych pokarmów, lecz również rozkład niepotrzebnych już cząsteczek. Nazwę lizosom wprowadził de Duve w roku 1955, przedtem opisane były również poprzez Miecznikowa (1865) Substancje, które mają ulec strawieniu, docierają do lizosomu w pęcherzykach, w które zostają "ubrane" w czasie pinocytozy i fagocytozy. Błona lizosomów zawiera liczne monotopowe glikoproteidy (o długich łańcuchach i dużej ilości kwasów sialowych), liczne pompy protonowe i liczne białka przenośnikowe. Wewnątrz lizosomu utrzymywane jest pH na poziomie około 5. Typy lizosomów: trawienne- rozkład substancji magazynujące- magazynują substancje „grabarze” –rozkład obumarłych składników cytoplazmy. Pęcherzyki zawierające organelle poświęcone do degradacji nazywa się pęcherzykami sekwestralnymi. W lizosomach rozkładane są normalnie białka długowieczne, w przeciwieństwie od proteosomów.Treść hasła pochodzi z Wikipedi

Definicja Leptospirozy:
Co to jest ekipa chorób odzwierzęcych wywołanych poprzez krętki z rodz. Leptospira. Dla człowieka patogenny jest gatunek Leptospira interrogans. Obejmuje on szereg serotypów, które powodują dolegliwości o lizosom.
Definicja Limfocyt:
Co to jest tytułujemy komórki układu odpornościowego zdolne do swoistego rozpoznawania antygenów. Pierwotnie, zanim poznano funcję tych komórek, mianem limfocytów oznaczano wszystkie okrągłe komórki lizosom.
Definicja Loci Cech Ilościowych (Ang. Quantitative Trait Loci):
Co to jest zlokalizować markery genetyczne (typowo w obszarze o zmiennej liczbie tandemowych powtórzeń), które są ściśle sprzężone (fizycznie blisko DNA) z genami kontrolującymi interesujące nas cechy lizosom.
Definicja Listek:
Co to jest Listek - jedna z kilku albo wielu blaszek liściowych składających się na liść złożony lizosom.

Czym jest Lizosom znaczenie w Słownik biologia L .

  • Dodano:
  • Autor: