Słownik lizosom co to znaczy.
Definicja Lizosom. Co znaczy enzymy rozkładające białka, kwasy nukleinowe, węglowodany i tłuszcze.

Czy przydatne?

Definicja Lizosom

Definicja z ang. lysosome, z niem. Lysosom.

Co to znaczy LIZOSOM: Lizosom - niewielkie (0,05-0,5 μm) pęcherzyki zawierające enzymy rozkładające białka, kwasy nukleinowe, węglowodany i tłuszcze. Łącznie w lizosomach jest aktualnych około 40 hydrolaz W lizosomie zachodzi nie tylko mechanizm trawienia komórkowego wchłoniętych pokarmów, lecz również rozkład niepotrzebnych już cząsteczek. Nazwę lizosom wprowadził de Duve w roku 1955, przedtem opisane były również poprzez Miecznikowa (1865) Substancje, które mają ulec strawieniu, docierają do lizosomu w pęcherzykach, w które zostają "ubrane" w czasie pinocytozy i fagocytozy. Błona lizosomów zawiera liczne monotopowe glikoproteidy (o długich łańcuchach i dużej ilości kwasów sialowych), liczne pompy protonowe i liczne białka przenośnikowe. Wewnątrz lizosomu utrzymywane jest pH na poziomie około 5. Typy lizosomów: trawienne- rozkład substancji magazynujące- magazynują substancje „grabarze” –rozkład obumarłych składników cytoplazmy. Pęcherzyki zawierające organelle poświęcone do degradacji nazywa się pęcherzykami sekwestralnymi. W lizosomach rozkładane są normalnie białka długowieczne, w przeciwieństwie od proteosomów.Treść hasła pochodzi z Wikipedi

Definicja Leptospirozy:
Co to jest ekipa chorób odzwierzęcych wywołanych poprzez krętki z rodz. Leptospira. Dla człowieka patogenny jest gatunek Leptospira interrogans. Obejmuje on szereg serotypów, które powodują dolegliwości o lizosom.
Definicja Lichenologia:
Co to jest Lichenologia - gałąź botaniki obejmująca badania nad porostami. Nazwa pochodzi od greckiego słowa leichen (porost)Treść hasła pochodzi z Wikipedi lizosom.
Definicja Limfocyt:
Co to jest tytułujemy komórki układu odpornościowego zdolne do swoistego rozpoznawania antygenów. Pierwotnie, zanim poznano funcję tych komórek, mianem limfocytów oznaczano wszystkie okrągłe komórki lizosom.
Definicja Listerioza:
Co to jest łaciny Listeriosis) - to jest bakteryjna dolegliwość zakaźna zwierząt. U ludzi występuje jako zoonoza. Chorują owce, świnie, bydło, konie, zające, króliki, kury, świnki morskie , szynszyle lizosom.

Czym jest Lizosom znaczenie w Słownik biologia L .

  • Dodano:
  • Autor: