Słownik rzęska co to znaczy.
Definicja Rzęska. Co znaczy ciałkach fundamentalnych i pełniące w zasadzie jedną zasaniczą funkcję.

Czy przydatne?

Definicja Rzęska

Definicja z ang. cilium, z niem. Flimmer.

Co to znaczy RZĘSKA: Rzęski - cienkie wypustki cytoplazmatyczne, osadzone na ciałkach fundamentalnych i pełniące w zasadzie jedną zasaniczą funkcję: ruchową. Występują w nie wszystkich komórkach eukariotycznych. Pod względem budowy mało różnią się od wici, są jednak od nich proporcjonalnie krótsze i inny jest system ich ruchu. Chociaż w odróżnieniu do wici organizmów prokariotycznych, które są produktem cytoplazmy, lecz powstają na powierzchni komórki, rzęski są wypustkami cytoplazmy. Wewnątrz wypustek znajdują się mikrotubule o wzorze 9+2, to oznacza, iż dwie mikrotubule znajdują się w centrum rzęski a 9 dwójek w części peryferycznej. Mikrotubule połączone są pomiędzy sobą dyneiną. Rzęski występują zwykle w dużej liczbie: na wolnej powierzchni komórki nabłonka tchawicy może być ich nawet 250, komórka orzęska może mieć ich nawet kilkanaście tys.. Długość rzęski jest także bardzo różna i może wynosić od 5 do kilkunastu μm (u pantofelka może około 10 μm). Grubość dochodzi do 0,25 μm. Rzęski są charakterystyczne dla orzęsków, larw morskich bezkręgowców, występują w komórkach tkanki nabłonkowej; u roślin właściwie tylko w gametach sagowców i miłorzębu.Treść hasła pochodzi z Wikipedi

Definicja Rośliny Zielone:
Co to jest są rośliny lądowe i wodne, posiadające w naziemnej częsci wzrostowej (w liściach, a regularnie także w łodygach) zielony barwnik - chlorofil. W razie wodnych roślin chlorofil zawierają części poza rzęska.
Definicja Różyczka:
Co to jest Różyczka (z łaciny Rubella) to dolegliwość zakaźna wieku dziecięcego spowodowana poprzez wirus różyczki. Zapadalność na tę chorobę jest bardzo spora. Regularnie przebiega ona bezobjawowo rzęska.
Definicja Retikulum Endoplazmatyczne:
Co to jest endoplazmatyczne, odmiennie siateczka śródplazmatyczna, w skrócie ER - wewnątrzkomórkowy i międzykomórkowy mechanizm kanałów odizolowanych od cytoplazmy podstawowej błonami (membranami) biologicznymi rzęska.
Definicja Rzeżączka:
Co to jest Gonorrhoea) - dolegliwość zakaźna, przenoszona drogą płciową, której faktorem etiologicznym jest Gram-ujemna bakteria - dwoinka rzeżączki (gonokok). Źródłem zakażenia jest chory człowiek albo rzęska.

Czym jest Rzęska znaczenie w Słownik biologia R .

  • Dodano:
  • Autor: