Słownik MEZOMERIA co to znaczy.
Słownik MEZOMERIA. Co znaczy cząsteczki związku w różnych postaciach, zwanych strukturami.

Czy przydatne?

Definicja MEZOMERIA

Co to znaczy mezomeria: sposób wyjaśniania budowy związków chem., zakłada istnienie cząsteczki związku w różnych postaciach, zwanych strukturami mezomerycznymi albo rezonansowymi. Można ją wykorzystać w przypadkach, gdy zwyczajne wzory nie przedstawiają wystarczająco dobrze rzeczywistej budowy cząsteczki; zakłada się wtedy, iż cząsteczka rzeczywista stanowi strukturę pośrednią pomiędzy kilkoma postaciami granicznymi, przedstawiającymi skrajne rozmieszczenia elektronów w cząsteczce. Przykładowo struktury graniczne benzenu wyglądają następująco: Wiemy jednak z pomiarów eksperymentalnych, iż w rzeczywistości w cząsteczce benzenu występuje tylko jeden typ wiązania C-C, pośredni pomiędzy wiązaniem pojedynczym a podwójnym. Stąd m. stanowi jedynie koncepcję teoretyczną nie mającą odzwierciedlenia w rzeczywistości - nie można gdyż stwierdzić istnienia struktur rezonansowych. Zamiast stosowania postaci mezomerycznych cząsteczki stosuje się raczej zaznaczenie delokalizacji części elektronów; w cząsteczce benzenu rysuje się "kółko" oznaczające zdelokalizowany między wszystkimi atomami i wiązaniami ↑ sekstet elektronowy

Definicja MANGANIT:
Co to jest minerał, MnO(OH), barwy czarnej albo stalowoszarej, ruda manganu mezomeria.
Definicja MIESZANINA BUFOROWA:
Co to jest bufor) - roztwory, które nie zmieniają wyraźnie wartości pH pomimo wprowadzenia do nich niewielkich ilości silnych kwasów albo zasad, ani pod wpływem rozcieńczania wodą. M.b. pozwalają utrzymać pH mezomeria.
Definicja META:
Co to jest określający wzajemnie położenie 1,3- dwóch podstawników w pochodnych benzenu (w skrócie m-). Położenie 1,3- znaczy, iż podstawniki znajdują się przy atomach węgla rozdzielonych jednym atomem z mezomeria.
Definicja MIÓD SZTUCZNY:
Co to jest naturalnego upodobniona do niego konsystencją; mieszanina produktów hydrolizy sacharozy (↑ sacharoza, ↑ cukier inwertowany) albo skrobi (↑ skrobia, ↑ syrop skrobiowy), substancji barwiących mezomeria.

Czym jest MEZOMERIA znaczenie w Definicje chemia M .

  • Dodano:
  • Autor: