Słownik PALLAD co to znaczy.
Słownik PALLAD. Co znaczy 46, m.at. 106,42u, ekipa ↑ niklowców. Znany w starożytności w formie.

Czy przydatne?

Definicja PALLAD

Co to znaczy pallad: znak Pd (z łaciny Palladium), pierwiastek chem., metal, Z = 46, m.at. 106,42u, ekipa ↑ niklowców. Znany w starożytności w formie stopów z miedzią. Odkryty w 1803 r. poprzez W. Wollastona. Występuje w przyrodzie w stanie rodzimym w stopach z platyną i złotem, w minerałach: braggit, palladyt, stybiopalladynit i jako domieszka w minerałach niklu i miedzi; zawartość w skorupie ziemskiej: 10-6% mas. P. jest srebrzystobiały o mocnym połysku, niezbyt twardy, ciągliwy i kowalny; t.t. 1555°C, t.w. 3140°C, gęstość 12,0g·cm-3. Konfiguracja elektronów walencyjnych atomów p. 4d10, w związkach występuje na stopniach utleniania I, II i IV; najtrwalszy: II. P. jest pierwiastkiem niewiele czynnym. W podwyższonej temp. reaguje z tlenem (dając PdO), fluorem i chlorem (daje PdX2) i siarką. Roztwarza się w stężonym kwasie azotowym(V) i siarkowym(VI), ↑ wodzie królewskiej i kwasie chlorowodorowym nasyconym chlorem . P. roztwarza się w stopionych wodorotlenkach litowców. Pochłania tlen i wodór (do 850 objętości wodoru na 1 objętość palladu; pęcznieje i staje się kruchy) i jest dla niego przepuszczalny. Tworzy tlenki: PdO - zasadowy i PdO2 - amfoteryczny. Pallad jest używany jako filtr do oczyszczania wodoru i do otrzymywania stopów użytkowanych w stomatologii, jubilerstwie i do produkcji drutu oporowego i aparatury chemicznej. Pallad (silnie rozdrobniony) jest katalizatorem mechanizmów uwodornienia i utleniania SO2. Otrzymywany w trakcie procesu otrzymywania platyny. Jest pierwiastkiem szkodliwym

Definicja PROCES IZOBARYCZNY:
Co to jest ↑ przemiana izobaryczna pallad.
Definicja PARY ELEKTRONOWE WIĄŻĄCE:
Co to jest pary elektronów biorące udział w wiązaniu chemicznym, wg mechaniki kwantowej w metodzie orbitali molekularnych pary elektronów obsadzające ↑ orbitale molekularne wiążące pallad.
Definicja PORCELIT:
Co to jest kremowy, nie przeświecający materiał ceramiczny. P. ma właściwości pośrednie pomiędzy ↑ porcelaną i ↑ fajansem. Użytkowany do wyrobu urządzeń sanitarnych i sprzętów laboratoryjnych pallad.
Definicja PIGMENT:
Co to jest intensywnej barwie, praktycznie nierozp. w wodzie i innych rozpuszczalnikach, użytkowana w produkcji farb i lakierów. Pośród pigmentów nieorg. wyróżniamy naturalne (na przykład kreda) i sztuczne (na pallad.

Czym jest PALLAD znaczenie w Definicje chemia P .

  • Dodano:
  • Autor: