Słownik PALLAD co to znaczy.
Słownik PALLAD. Co znaczy 46, m.at. 106,42u, ekipa ↑ niklowców. Znany w starożytności w formie.

Czy przydatne?

Definicja PALLAD

Co to znaczy pallad: znak Pd (z łaciny Palladium), pierwiastek chem., metal, Z = 46, m.at. 106,42u, ekipa ↑ niklowców. Znany w starożytności w formie stopów z miedzią. Odkryty w 1803 r. poprzez W. Wollastona. Występuje w przyrodzie w stanie rodzimym w stopach z platyną i złotem, w minerałach: braggit, palladyt, stybiopalladynit i jako domieszka w minerałach niklu i miedzi; zawartość w skorupie ziemskiej: 10-6% mas. P. jest srebrzystobiały o mocnym połysku, niezbyt twardy, ciągliwy i kowalny; t.t. 1555°C, t.w. 3140°C, gęstość 12,0g·cm-3. Konfiguracja elektronów walencyjnych atomów p. 4d10, w związkach występuje na stopniach utleniania I, II i IV; najtrwalszy: II. P. jest pierwiastkiem niewiele czynnym. W podwyższonej temp. reaguje z tlenem (dając PdO), fluorem i chlorem (daje PdX2) i siarką. Roztwarza się w stężonym kwasie azotowym(V) i siarkowym(VI), ↑ wodzie królewskiej i kwasie chlorowodorowym nasyconym chlorem . P. roztwarza się w stopionych wodorotlenkach litowców. Pochłania tlen i wodór (do 850 objętości wodoru na 1 objętość palladu; pęcznieje i staje się kruchy) i jest dla niego przepuszczalny. Tworzy tlenki: PdO - zasadowy i PdO2 - amfoteryczny. Pallad jest używany jako filtr do oczyszczania wodoru i do otrzymywania stopów użytkowanych w stomatologii, jubilerstwie i do produkcji drutu oporowego i aparatury chemicznej. Pallad (silnie rozdrobniony) jest katalizatorem mechanizmów uwodornienia i utleniania SO2. Otrzymywany w trakcie procesu otrzymywania platyny. Jest pierwiastkiem szkodliwym

Definicja PAPIEREK WSKAŹNIKOWY:
Co to jest zawierający odczynnik, który reagując z substancją obecną w roztworze wywołuje zmianę barwy papierka, co wskazuje na obecność tejże substancji w roztworze (na przykład kwasu lub zasady). Papierek PALLAD.
Definicja Pr:
Co to jest znak ↑ prazeodymu PALLAD.
Definicja PRÓBA JODOFORMOWA:
Co to jest na wykrywanie nie wszystkich związków org. (na przykład metyloketonów, etanolu), prowadzi do stworzenia ↑ jodoformu CHI3: R-CO-CH3 + 3I2 + 4NaOH RCOONa + CHI3 + 3NaI + 3H2O. Jodoform wydziela się w PALLAD.
Definicja PIERWIASTEK 110:
Co to jest ↑ ununuil PALLAD.

Czym jest PALLAD znaczenie w Definicje chemia P .

  • Dodano:
  • Autor: