Słownik PALLAD co to znaczy.
Słownik PALLAD. Co znaczy 46, m.at. 106,42u, ekipa ↑ niklowców. Znany w starożytności w formie.

Czy przydatne?

Definicja PALLAD

Co to znaczy pallad: znak Pd (z łaciny Palladium), pierwiastek chem., metal, Z = 46, m.at. 106,42u, ekipa ↑ niklowców. Znany w starożytności w formie stopów z miedzią. Odkryty w 1803 r. poprzez W. Wollastona. Występuje w przyrodzie w stanie rodzimym w stopach z platyną i złotem, w minerałach: braggit, palladyt, stybiopalladynit i jako domieszka w minerałach niklu i miedzi; zawartość w skorupie ziemskiej: 10-6% mas. P. jest srebrzystobiały o mocnym połysku, niezbyt twardy, ciągliwy i kowalny; t.t. 1555°C, t.w. 3140°C, gęstość 12,0g·cm-3. Konfiguracja elektronów walencyjnych atomów p. 4d10, w związkach występuje na stopniach utleniania I, II i IV; najtrwalszy: II. P. jest pierwiastkiem niewiele czynnym. W podwyższonej temp. reaguje z tlenem (dając PdO), fluorem i chlorem (daje PdX2) i siarką. Roztwarza się w stężonym kwasie azotowym(V) i siarkowym(VI), ↑ wodzie królewskiej i kwasie chlorowodorowym nasyconym chlorem . P. roztwarza się w stopionych wodorotlenkach litowców. Pochłania tlen i wodór (do 850 objętości wodoru na 1 objętość palladu; pęcznieje i staje się kruchy) i jest dla niego przepuszczalny. Tworzy tlenki: PdO - zasadowy i PdO2 - amfoteryczny. Pallad jest używany jako filtr do oczyszczania wodoru i do otrzymywania stopów użytkowanych w stomatologii, jubilerstwie i do produkcji drutu oporowego i aparatury chemicznej. Pallad (silnie rozdrobniony) jest katalizatorem mechanizmów uwodornienia i utleniania SO2. Otrzymywany w trakcie procesu otrzymywania platyny. Jest pierwiastkiem szkodliwym

Definicja POH:
Co to jest jonów wodorotlenkowych - ujemna wartość logarytmu dziesiętnego z wartości liczbowej stężenia molowego jonów wodorotlenkowych w roztworze; pOH = -log [OH-]; zależność między ↑ pH i pOH w roztworach pallad co to jest.
Definicja PORCELIT:
Co to jest kremowy, nie przeświecający materiał ceramiczny. P. ma właściwości pośrednie pomiędzy ↑ porcelaną i ↑ fajansem. Użytkowany do wyrobu urządzeń sanitarnych i sprzętów laboratoryjnych pallad definicja.
Definicja PRIONY:
Co to jest na ogół w organizmie człowieka i zwierząt, które w rezultacie zmiany ↑konformacji mogą stać się faktorem patogennym, wywołującym takie dolegliwości, jak BSE ( dolegliwość szalonych krów ) u owiec i pallad co znaczy.
Definicja POWŁOKI OCHRONNE:
Co to jest metali, farb, tworzyw sztucznych i tym podobne, nakładane na powierzchnie elementów w celu zabezpieczenia ich przed ↑ korozją, następującą wskutek działania agresywnych czynników środowiska (kwaśne pallad słownik.

Czym jest PALLAD znaczenie w Definicje chemia P .

  • Dodano:
  • Autor: