Słownik PIANA co to znaczy.
Słownik PIANA. Co znaczy ośrodkiem dyspersyjnym ciecz albo ciało stałe (na przykład pumeks). Pianę.

Czy przydatne?

Definicja PIANA

Co to znaczy piana: układ, gdzie fazą rozproszoną jest gaz (pęcherzyki), a ośrodkiem dyspersyjnym ciecz albo ciało stałe (na przykład pumeks). Pianę można dostać wytrząsając ciecz z nierozp. w niej gazem, która w tej postaci nie jest trwała. By pianę utrwalić dodaje się substancji powierzchniowo aktywnych (na przykład: mydło, białka i tym podobne) - tak zwany ↑ substancji pianotwórczych. Części hydrofilowe substancji pianotwórczej kierują się do wodnej warstwy ścianki pęcherzyka, a części hydrofobowe są wypychane na zewnątrz. Por. bańka mydlana

Definicja PARACELSUS:
Co to jest Theophrastus Bombastus von Hohenheim (1493-1541); niem. przyrodoznawca, doktor i filozof uważany za twórcę jatrochemii (poglądu, iż gł. zadaniem chemii jest preparowanie leków i wyjaśnianie piana.
Definicja PORCELIT:
Co to jest kremowy, nie przeświecający materiał ceramiczny. P. ma właściwości pośrednie pomiędzy ↑ porcelaną i ↑ fajansem. Użytkowany do wyrobu urządzeń sanitarnych i sprzętów laboratoryjnych piana.
Definicja PRÓBA TROMMERA:
Co to jest charakterystyczna związków zawierających grupę aldehydową (por. próba Tollensa), polegająca na dodaniu na przykład badanego monosacharydu do zalkalizowanego roztworu CuSO4, zawierającego wytrącony piana.
Definicja PRAWO STAŁOŚCI SKŁADU:
Co to jest stałych sformułowane w 1799 r. poprzez J.L. Prousta, a doświadczalnie potwierdzone w 1865 r. poprzez J.S. Stasa. Jedno z fundamentalnych praw chemii (stechiometrii): relacja masowy (wagowy piana.

Czym jest PIANA znaczenie w Definicje chemia P .

  • Dodano:
  • Autor: