Słownik WITALIZM co to znaczy.
Słownik WITALIZM. Co znaczy łaciny - siła życiowa), zarzucona dziś koncepcja naukowo-filozoficzna.

Czy przydatne?

Definicja WITALIZM

Co to znaczy witalizm: zwana także teorią witalistyczną lub teorią vis vitalis (z łaciny - siła życiowa), zarzucona dziś koncepcja naukowo-filozoficzna, która zakładała, iż zjawiska zachodzące w organizmach żywych wynikają z działania swoistej, niematerialnej i nieuchwytnej empirycznie siły życiowej. W chemii przejawem witalizmu było twierdzenie, iż związki org. nie mogą powstać poza organizmem żywym, obalone poprzez prace ↑ Wöhlera (który jako pierwszy dokonał syntezy mocznika w laboratorium) i in. Witalizm został ostatecznie zarzucony w XX wieku, gdyż jego hipotetyczne siły i systemy sprawcze nie poddają się żadnym badaniom eksperymentalnym; z tego samego powodu używanie odnosząc się do niego terminu "teoria" jest mylącym uproszczeniem (por. teoria)

Definicja WODÓR ATOMOWY:
Co to jest formie pojedynczych atomów; znacząco bardziej czynny od wodoru cząsteczkowego - w temp. pokojowej łączy się z tlenem, fluorowcami, siarką, arsenem, antymonem, germanem, cyną i tellurem. Jako mocny WITALIZM.
Definicja WISKOZA:
Co to jest procesie otrzymywania jedwabiu sztucznego (wiskozowego; ↑ jedwab sztuczny); lepka, pomarańczowa ciecz otrzymana poprzez rozpuszczenie ksantogenianu celulozy (↑ ksantogenian celulozy) w rozcieńczonym WITALIZM.
Definicja WOLFRAM:
Co to jest Wolframum), pierwiastek chem., metal, Z = 74, m.at. 183,85u, ekipa ↑ chromowców. Odkryty poprzez K.W. Scheelego w 1781 r.; metaliczny wolfram otrzymali F. i J.J. de Elhuyar w 1783 r. W przyrodzie WITALIZM.
Definicja WILLEMIT:
Co to jest minerał, Zn2SiO4, bezb., przezroczysty, fluoryzuje pod wpływem promieniowania UV WITALIZM.

Czym jest WITALIZM znaczenie w Definicje chemia W .

  • Dodano:
  • Autor: