Słownik rzeżączka co to znaczy.
Definicja Rzeżączka. Co znaczy przenoszona drogą płciową, której faktorem etiologicznym jest Gram.

Czy przydatne?

Definicja Rzeżączka

Definicja z ang. gonorrhea, z niem. Gonorrhö.

Co to znaczy RZEŻĄCZKA: Rzeżączka (z łaciny Gonorrhoea) - dolegliwość zakaźna, przenoszona drogą płciową, której faktorem etiologicznym jest Gram-ujemna bakteria - dwoinka rzeżączki (gonokok). Źródłem zakażenia jest chory człowiek albo zakażone elementy codziennej higieny, których używał. Do zakażenia może również dojść u noworodków w czasie porodu od chorej matki. Prowadzi to do gonokokowego zapalenia spojówek i może być powodem trwałego uszkodzenia wzroku. Kluczową powodem zakażenia są kontakty płciowe z osobami chorymi na rzeżączkę (dolegliwość dotyczy zarówno kobiet jaki i mężczyzn) i używanie wspólnych na przykład ręczników, pościeli. Symptomy: u mężczyzn: ropny wyciek z cewki moczowej, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu; u kobiet: upławy, zaburzenie cyklu miesiączkowego, bezpłodność, zapalenie stawów Potem zakażenie rozszerza się na cały układ moczowo - płciowy, czasem drogą naczyń krwionośnych. Może dać w wyniku rzeżączkowe zmiany odległych narządów, na przykład: stawów, serca. Leczenie: Farmakoterapia, dzięki antybiotyków, wobec których gonokoki są wrażliwe. Ważną rolę ma profilaktyka: oświata zdrowotna i skuteczne leczenie osób chorych i mających kontakty seksualne z osobami chorymi na rzeżączkę

Definicja Roślina Wieloletnia:
Co to jest bylina - trwała (długoletnia) roślina zielna o częściach nadziemnych obumierających corocznie. Wiosną z części podziemnych (kłączy, bulw, cebul bądż zapasonośnych korzeni) wyrastają młode pędy rzeżączka.
Definicja Regiel Górny:
Co to jest jest piętro roślinne usytuowane między 1250 - 1550 m n.p.m. (aż po górną granicą lasu), gdzie panuje klimat chłodny. W reglu górnym przeważa świerk. Bardzo podobny do regla dolnego, aktualnie granice rzeżączka.
Definicja Roślina Jednoroczna:
Co to jest roślina przechodząca cały cykl postępowy (od wykiełkowania z nasienia do wydania własnych nasion) pośrodku jednego okresu wegetacyjnego, potem ginąca. Przewarzająca część roślin uprawnych należy rzeżączka.
Definicja Rozłogi:
Co to jest pędy płożące się tuż nad powierzchnią ziemi. Zakorzeniając się w węzłach i wyrastając, tworzą nowe rośliny. Po obumarciu rośliny macierzystej albo oderwaniu się od niej stają się samodzielnymi rzeżączka.

Czym jest Rzeżączka znaczenie w Słownik biologia R .

  • Dodano:
  • Autor: