Słownik MYDŁA co to znaczy.
Słownik MYDŁA. Co znaczy na przykład C15H31COONa - palmitynian sodu, C15H31COOK - palmitynian.

Czy przydatne?

Definicja MYDŁA

Co to znaczy mydła: sole sodowe albo potasowe wyższych ↑ kwasów tłuszczowych, na przykład C15H31COONa - palmitynian sodu, C15H31COOK - palmitynian potasu, C17H35COONa - stearynian sodu, C17H35COOK - stearynian potasu. Mydła sodowe są stałe, a potasowe ciekłe albo maziste. M. są ↑ związkami powierzchniowo aktywnymi, użytkowanymi jako środki myjące i piorące. M. można dostać kierując się na tłuszcze (estry gliceryny i wyższych kwasów tłuszczowych) wodorotlenkami sodu albo potasu, oddzielając produkty uboczne poprzez wysalanie. Nowsza sposób produkcji mydeł bazuje na hydrolizie tłuszczu, rozdzieleniu powstałego kwasu tłuszczowego i ↑ gliceryny, a w dalszym ciągu wytworzeniu soli sodowej albo potasowej danego kwasu tłuszczowego. W produkcji mydeł stosuje się tłuszcze zwierzęce (gł. łój), roślinne, uwodorniane i tym podobne Do mydeł toaletowych dodawane są barwniki, środki zapachowe, lanolina, środki lecznicze. W ↑ twardej wodzie m. tworzą trudno rozp. sole magnezu i wapnia

Definicja MEITNER:
Co to jest łacinyMeitnerium), pierwiastek chem., metal, Z = 109, m.at. 266u, ekipa ↑ kobaltowców. Otrzymany sztucznie w 1982 r. poprzez P. Armbrustera, G. Munzenberga i współpracowników (izotop 266Mt; w mydła.
Definicja MARMUR:
Co to jest barwy białej, szarej, różowej albo zielonkawej, powstała ze skał wapiennych poddanych działaniu wysokiego ciśnienia i temp. M. jest twardy, lecz równocześnie daje się obrabiać i szlifować, służy mydła.
Definicja MIGRACJA JONÓW:
Co to jest roztworze elektrolitu spowodowany przyłożonym zewnętrznym polem elektrycznym. Mechanizm bardzo powolny (dla najszybszego jonu H+ jest rzędu 1 em/h w polu elektrycznym o natężeniu 1V/cm). Wiele mydła.
Definicja MEITNER LISE:
Co to jest niem., w 1917 r. wraz z O. Hahnem dokonała odkrycia protaktynu, wraz z Frischem jako pierwsi wyjaśnili przebieg reakcji rozszczepiania jądrowego uranu (zaobserwowanego a nie przewidzianego poprzez mydła.

Czym jest MYDŁA znaczenie w Definicje chemia M .

  • Dodano:
  • Autor: