Słownik MYDŁA co to znaczy.
Słownik MYDŁA. Co znaczy na przykład C15H31COONa - palmitynian sodu, C15H31COOK - palmitynian.

Czy przydatne?

Definicja MYDŁA

Co to znaczy mydła: sole sodowe albo potasowe wyższych ↑ kwasów tłuszczowych, na przykład C15H31COONa - palmitynian sodu, C15H31COOK - palmitynian potasu, C17H35COONa - stearynian sodu, C17H35COOK - stearynian potasu. Mydła sodowe są stałe, a potasowe ciekłe albo maziste. M. są ↑ związkami powierzchniowo aktywnymi, użytkowanymi jako środki myjące i piorące. M. można dostać kierując się na tłuszcze (estry gliceryny i wyższych kwasów tłuszczowych) wodorotlenkami sodu albo potasu, oddzielając produkty uboczne poprzez wysalanie. Nowsza sposób produkcji mydeł bazuje na hydrolizie tłuszczu, rozdzieleniu powstałego kwasu tłuszczowego i ↑ gliceryny, a w dalszym ciągu wytworzeniu soli sodowej albo potasowej danego kwasu tłuszczowego. W produkcji mydeł stosuje się tłuszcze zwierzęce (gł. łój), roślinne, uwodorniane i tym podobne Do mydeł toaletowych dodawane są barwniki, środki zapachowe, lanolina, środki lecznicze. W ↑ twardej wodzie m. tworzą trudno rozp. sole magnezu i wapnia

Definicja METALE LEKKIE:
Co to jest metale o gęstości do 4,5g·cm-3. Główne m.l. to: glin, magnez, beryl mydła.
Definicja MLEKO WAPIENNE:
Co to jest zawiesina wodorotlenku wapnia Ca(OH)2 w wodzie mydła.
Definicja MITSCHERLICH EILHARD:
Co to jest niem., opracował metodę wykrywania zatruć ↑ fosforem (w XVIII wieku popełniano sporo morderstw z użyciem fosforu, które trudno było udowodnić dopóki Mitscherlich nie opracował sposoby ich wykrywania mydła.
Definicja MANGAN:
Co to jest Manganum), pierwiastek chem., metal, Z = 25, m.at. 54,93805u, ekipa ↑ manganowców. Odkryty w 1774 r. poprzez K. Scheelego; w tym samym roku zanieczyszczony metal dostał J.G. Gahn. W przyrodzie mydła.

Czym jest MYDŁA znaczenie w Definicje chemia M .

  • Dodano:
  • Autor: