Słownik anabolizm co to znaczy.
Definicja Anabolizm. Co znaczy wzrostem tkanek organizmu. Regularnie mechanizmy metaboliczne dzieli.

Czy przydatne?

Definicja Anabolizm

Definicja z ang. Anabolism, z niem. anabolism.

Co to znaczy ANABOLIZM: Anabolizm to ta część metabolizmu, która związana jest ze wzrostem tkanek organizmu. Regularnie mechanizmy metaboliczne dzieli się na anaboliczne (wzrostowe) i kataboliczne (powiązane z rozkładem i zanikaniem materii organicznej). Mechanizmy anaboliczne prowadzą do tworzenia i wzrostu organów i tkanek, są więc powiązane z ogólnym wzrostem masy i rozmiarów ciała. Typowymi przykładami tego rodzaju mechanizmów jest przyrost siły i masy mięśni, rozkwit szkieletu, rośnięcie włosów i paznokci. Natomiast mechanizmy kataboliczne wywołują zmniejszanie się rozmiarów i masy tkanek i organów. W procesach tych białko tworzące te tkanki jest rozkładane do aminokwasów, które mogą być spożytkowane poprzez organizm do innych celów. Zwykle oba mechanizmy pozostają z sobą w dynamicznej równowadze. W momencie wzrostu młodych organizmów stałą przewagę mają mechanizmy anaboliczne, z kolei w sytuacji niedożywienia, ostrego stresu czy nadmiernego wysiłku fizycznego górę mogą okresowo wziąć mechanizmy kataboliczne. Z racji na to, iż pojedyncze komórki tworzące tkanki nie mogą równocześnie realizować mechanizmów anabolicznych i katabolicznych, w organizmach zwierząt i ludzi występują szczególne hormony, które sterują tymi procesami, przez "przełączanie" komórek w tryb anaboliczny albo kataboliczny, dzięki interakcji ze szczególnymi receptorami rozsianymi na powierzchni ich błon komórkowych. Endokrynologia, edukacja zajmująca się hormonami tradycyjnie dzieli hormony na anaboliczne i kataboliczne

Definicja Archaebacteria:
Co to jest Archaebacteria - dawna nazwa Archea. Użytkowana jest także nazwa archeonyTreść hasła pochodzi z Wikipedi anabolizm.
Definicja Akceleracja:
Co to jest biologii znaczy poprzednie (w porównaniu z innymi narządami) wykształcenie się jakiegoś narządu w rozwoju zarodka; szybsze dojrzewanie dzieci i młodzieży w następnych pokoleniach i osiąganie w tym anabolizm.
Definicja Acydofil:
Co to jest tolerujący bądź preferujący życie w środowisku kwaśnym (= o niskim pH, nawet poniżej 2). Do acydofili należą raczej wybrane gatunki bakterii i grzybów. Spotyka się je m.in w starych kopalniach anabolizm.
Definicja Akarologia:
Co to jest Akarologia to edukacja o roztoczach (Acarina anabolizm.

Czym jest Anabolizm znaczenie w Słownik biologia A .

  • Dodano:
  • Autor: