Słownik anabolizm co to znaczy.
Definicja Anabolizm. Co znaczy wzrostem tkanek organizmu. Regularnie mechanizmy metaboliczne dzieli.

Czy przydatne?

Definicja Anabolizm

Definicja z ang. Anabolism, z niem. anabolism.

Co to znaczy ANABOLIZM: Anabolizm to ta część metabolizmu, która związana jest ze wzrostem tkanek organizmu. Regularnie mechanizmy metaboliczne dzieli się na anaboliczne (wzrostowe) i kataboliczne (powiązane z rozkładem i zanikaniem materii organicznej). Mechanizmy anaboliczne prowadzą do tworzenia i wzrostu organów i tkanek, są więc powiązane z ogólnym wzrostem masy i rozmiarów ciała. Typowymi przykładami tego rodzaju mechanizmów jest przyrost siły i masy mięśni, rozkwit szkieletu, rośnięcie włosów i paznokci. Natomiast mechanizmy kataboliczne wywołują zmniejszanie się rozmiarów i masy tkanek i organów. W procesach tych białko tworzące te tkanki jest rozkładane do aminokwasów, które mogą być spożytkowane poprzez organizm do innych celów. Zwykle oba mechanizmy pozostają z sobą w dynamicznej równowadze. W momencie wzrostu młodych organizmów stałą przewagę mają mechanizmy anaboliczne, z kolei w sytuacji niedożywienia, ostrego stresu czy nadmiernego wysiłku fizycznego górę mogą okresowo wziąć mechanizmy kataboliczne. Z racji na to, iż pojedyncze komórki tworzące tkanki nie mogą równocześnie realizować mechanizmów anabolicznych i katabolicznych, w organizmach zwierząt i ludzi występują szczególne hormony, które sterują tymi procesami, przez "przełączanie" komórek w tryb anaboliczny albo kataboliczny, dzięki interakcji ze szczególnymi receptorami rozsianymi na powierzchni ich błon komórkowych. Endokrynologia, edukacja zajmująca się hormonami tradycyjnie dzieli hormony na anaboliczne i kataboliczne

Definicja Aeroplankton:
Co to jest ogół organizmów unoszących się biernie w atmosferze, które nie mogą przeciwstawić się ruchom powietrza. Do organizmów takich należy zaliczyć bakterie, zarodniki grzybów, i inne drobinki organiczne anabolizm.
Definicja Allele:
Co to jest alternatywne formy danego genu, zajmujące to samo miejsce (locus) w parze chromosomów. Każdemu chromosomowi (niezależnie od chromosomów X i Y u mężczyzny) odpowiada drugi homologiczny chromosom anabolizm.
Definicja Albinizm:
Co to jest Brak pigmentacji, wynikający z niezdolności do syntezy melaniny, spowodowany jest nieobecnością dominującego genu, warunkującego syntezę enzymu - tyrozynazy anabolizm.
Definicja Aneuploidia:
Co to jest Aneuploidia - brak albo nadmiar jednego albo kilku chromosomów w relacji do liczby podstawowej dla danego gatunku anabolizm.

Czym jest Anabolizm znaczenie w Słownik biologia A .

  • Dodano:
  • Autor: